Mattias 924 wrote:Ta bort remskivan är jag med på men varför låsa vevaxeln?
Precis som spirou944t sa så sitter muttern i mitten väldigt väldigt väldigt hårt och man får inte in en muttermaskin mellan kylaren och remskivan.
Jag hade inte verktyget när jag bytte remmarna på min så jag försökte allt möjligt. Bland annat att dra handbromsen och lägga bilen i växel, men det gick inte heller, jag har bra handbroms men handbromsen gled ändå
Sen är problemet det också att om du blockerar hjulen på något sätt, så pga transaxeln så flexar transaxelröret så mycket att du får liksom ingen kraft.
Jag skulle dock ändå plocka ner allt så jag ryckte upp kylaren, tänkte tvätta av den och så när jag ändå hade allt nere, så då gick det att komma till med muttermaskin. Nu har jag dock köpt en sån verktygssats.