Har efter mycket jobb haft ur motorn för lite genomgång samt kopplingsbyte..
fixat startmotor etc..
när jag sedan ska åtgärda elen som var lite klent tilltagen i motorrummet blev det stopp.
hittade massa kablar "extra" som togs bort efter gamalt larm etc.
nu ägnades lite tid åt backtracking.. det visade sig att ett stift i en gul kontakt på baksidan av säkring/relä-boxen var totalt uppbränd.. nu behöver jag nog lite hjälp med vart alla kablar går med färg kodning..
någon som har något om detta?
min pärla är en -78
tacksam för input!
Flyttar du inte på dig kör jag över dig ! ! Porsche 924 2,0 -78
Om du går in på denna sidan http://www.patandracing.se/" onclick="window.open(this.href);return false; och sedan vidare på dokument, där hittar du det mesta du behöver vad gäller elscheman.
Berand wrote:Om du går in på denna sidan http://www.patandracing.se/" onclick="window.open(this.href);return false; och sedan vidare på dokument, där hittar du det mesta du behöver vad gäller elscheman.
problemet är dock att jag inte får ihop det iaf.. för mitt elsystem är inte orört..tyvärr.. och vet inte hundra om färgkoderna stämmer.. har en brun kabel (troligen en jordkabel) nere vid pedalstället som är kapad?! eller så är det två kablar..
har två skalade ändar iaf.
det ska väl tilläggas att det har suttit larm i bilen.
alla excess kablar har jag plockat bort.. det blev en hel del.. frågan är hur man återställer det till orginalskick vilka kablar man kapat för larm installationen etc.
nån som har en bild på baksidan på sin elbox/säkring/relähållare så man kan se hur det verkligen ser ut med kabelfärgerna? utan isokontakterna då..efter som de tveklöst bör sitta på "rätt ställe" hoppas jag!
Flyttar du inte på dig kör jag över dig ! ! Porsche 924 2,0 -78
kicke78 wrote:nån som har en bild på baksidan på sin elbox/säkring/relähållare så man kan se hur det verkligen ser ut med kabelfärgerna? utan isokontakterna då..efter som de tveklöst bör sitta på "rätt ställe" hoppas jag!
I elschema bör det framgå vilka färger kablarna har som sitter i reläboxen.
kicke78 wrote:nån som har en bild på baksidan på sin elbox/säkring/relähållare så man kan se hur det verkligen ser ut med kabelfärgerna? utan isokontakterna då..efter som de tveklöst bör sitta på "rätt ställe" hoppas jag!
I elschema bör det framgå vilka färger kablarna har som sitter i reläboxen.
Färgerna framgår i elschemat. Det kan vara lite knepigt att förstå var det sökta stiftet sitter det är en kombination av bokstäver och siffror.
Problemet jag finner att många sladdar har samma färg kod.. andra byter färg längs vägen .. blir inte riktigt klok på detta..har spårat 4st kablar som börjar grön/röd som sedan slutar med Lila/grå...nä inte mycket att gå på där.. men jag får väl plocka ihop det efter bästa förmåga och se vad som funkar o inte funkar!
Flyttar du inte på dig kör jag över dig ! ! Porsche 924 2,0 -78
Det som inte fungerar mu är fram lysena de fälls upp men lyser ej samt att generator lampan lyser konstant utan nyckeln ens i tändningslåset..men slocknar när man drar på starten..?
Någon som vet vad detta orsakas av?
Flyttar du inte på dig kör jag över dig ! ! Porsche 924 2,0 -78
om man kollar på schemat för 1977 1/2 - 1978 så matas följande kontrollampor parallelt från "15"
k3 oljetryck lampa
g3 = kylvatten temp
k2 = laddlampa
k16 = Låg bränsle mängd
g1 = bensin mätare
k14 = handbroms lampa
Eftersom dessa tydligen inte lyser så kan man mistänka felaktig laddregulator/generator som "tänder" lampan bakvägen.
Kom också i håg att kablarna till generatorn går förbi startmotorn. Dessa blir kraftigt påverkade av värmen från grenröret och med hjälp av tidens tand går sönder. Du kan ha en liten privat "härdsmälta" här.... Vanliga kablar duger ej i denna miljö och de måste ligga i kabelhöljet som Porsche har valt.