Håller på att plocka isär min motor 2,5 NA och när jag kom till balansaxelremmen så tycker jag den verkade otroligt slapp. Det syntes inga skador på den och som lite löksill på mackan så verkade det som att den ena om inte båda balansaxlarna kuggat över ett snäpp. Inte konstigt att det har vibrerat sönder diverse prylar..

Till frågan. När man ska montera ihop och spänna remmarna hur bär man sig åt utan att använda specialverktyget? Vet inte hur det funkar men det verkar som att det mäter ngt avstånd vid uppspänning.
Att man absolut behöver lämna in motorn för justering hos fackman köper jag inte. Motorn kan omöjligtvis vara så olik alla andra motorer med rem och där spänner man tills man kan vrida remmen 90 grader eller liknande.
Hur går jag tillväga för att justera spänningen och finns det några värden att gå efter? (moment, avstånd osv)
Det gäller både balansaxel- och kamrem.
Mvh Gustav Hedelin