På min bil har gummit i båda växellådsfästena släppt från metallen.
Utzon har men kan först skicka om en dryg vecka enligt hemsidan, så jag tänkte passa på att fråga om det finns andra fästens någonstans som är bättre?
Eller är det bättre att ge sig på en egen mecklösning, typ med motorkuddar från Volvo 240 och svetsa lite fästen egna fästen för att skruva i lådan?
chrix74 wrote:Vill du montera stumt?
Har du den äldre varianten med ett fäste på var sida om lådan?
Jag har den äldre varianten, med fästen på två sidor.
Jag vill inte montera helt stumt, men samtidigt känns det dumt att lägga 2600:- på två fästen när det kanske går att få ihop något lika bra snabbare och billigare. Å andra sidan är det enkelt att betala...
Jag fyllde mina med polyuretan (Biltemas vindrutetätning) och tycker det blev rätt bra. Ett billigt alternativ som blir lite fastare och inte ger för mycket växellådsljud i bilen.
fälgen wrote:Jag fyllde mina med polyuretan (Biltemas vindrutetätning) och tycker det blev rätt bra. Ett billigt alternativ som blir lite fastare och inte ger för mycket växellådsljud i bilen.
Trådskaparen har helt andra infästningar än vad du har.
-Siktar på 450 hk-
Honat och modifierat block, vevstakar/kolvar balanserade, planad topp 8,9-1, mirafrästa säten/ventiler, portade kanaler - ökat flöde 11% på inlopp, 9r kamaxel, hårdare ventilfjädrar, Garret GT3271, lättat svänghjul med 60-2 trigger, SPEC 3 hybridkoppling med aluminiumtryckplatta, Nira i3+, separata tändspolar. 1200 cc spridare, 044 pump, 8mm bränsleledning samt E85.
fälgen wrote:Jag fyllde mina med polyuretan (Biltemas vindrutetätning) och tycker det blev rätt bra. Ett billigt alternativ som blir lite fastare och inte ger för mycket växellådsljud i bilen.
Trådskaparen har helt andra infästningar än vad du har.
Jag har båda typer av fästen (fast inte på samma bil ) och har fyllt båda, dock bara provkört med den äldre typen av växellådsfästen.
Mitt problem är att gummit helt har släppt helt från metallfästet, så jag tror inte ens på att fylla dem med rutlim. Jag behöver nya fästen isåfall där gummit sitter fastvulkat på metallen, sen kan jag fylla dem med lim.