944 2.7 -89 utan gnista

Teknik & Trim forum för 924, 944, 968 och 928
Message
Author
Frostyfog
S2-Poster
Posts: 295
Joined: 2008-05-27 18:06:05
Bilmodell: Saknar en Porsche
Location: Göteborg
Contact:

#46 Post by Frostyfog »

men när man tittar i pdf:erna och skriver ut elscheman får man verkligen hålla tungan rätt i mun...
elscheman är det enda man verkligen skriver ut enkelsidigt och endast efter behov (annars är jag rätt flitig att skriva ut saker dubbelsidigt när man kommer upp i de sidantalen)

User avatar
patand
Moderator & Raceputte
Posts: 25408
Joined: 2004-05-03 14:00:48
Bilmodell: 924 Turbo
Årsmodell: 1980
Location: Oxelösund
Contact:

#47 Post by patand »

944_Driver wrote:Det är säkert bara samma grejer som du kan ladda hem gratis du är på väg att betala 400 pix för. Sök lite här på forumet så lär du hitta en länk till alla pdf filerna att ladda hem.
www.patandracing.se
Patrik PCS #9071
http://www.patandracing.se" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.avanceradforarkurs.se/" onclick="window.open(this.href);return false;

Sponsorer: http://www.utzon.se" onclick="window.open(this.href);return false; http://www.racingdekaler.se" onclick="window.open(this.href);return false;

Porsche 931|Club Sport
Porsche 931|Nr 2 [SÅLD]
Porsche 924/944 Bieber Cab [SÅLD]

User avatar
Mats Jacobsson
Addict
Posts: 1971
Joined: 2004-07-10 17:36:09
Telefon: 0703281787
Bilmodell: Boxster S
Årsmodell: Vet ej
Location: Linköping/Köpingebro
Contact:

#48 Post by Mats Jacobsson »

Har du hittat felet Erik?
Mats Jacobsson
Quam Difficile Potest
Porsche boxster S -02, Svart
Porsche 944 -85 guld (väntar på ny motor) tråd kommer
Porsche 944 Race -84 :-D Såld
Porsche 996 Carrera 4 -99 Såld
Bruksbil : BMW 320d -20 (man åker billigt :))

PCS #10189
944Sverige #391
ÖSK #622

User avatar
ErikHåkansson
NA-Poster
Posts: 28
Joined: 2009-02-07 18:12:56
Bilmodell: Saknar en Porsche
Location: Midsommarkransen, Sthlm
Contact:

#49 Post by ErikHåkansson »

Som kanske några av er såg så satte jag ut bilen på Blocket då jag hade tröttnat på att ha den ståendes.

Nu knappt ett dygn efter att den trevliga köparen från Uddevalla hade hämtat bilen ringde han för att säga att han fått igång den! :lol: :lol:

Så mysteriet har fått sig en lösning. Känns också mycket bra att nuvarande ägare är nöjd och fick igång den så fort ;)

Fel: Defekt DME-relä (även fast det var bytt) + Felkopplade kablar på vevaxelgivarna, det sitter två givare som ska mäta svänghjulets fart och position.
[url=http://www.youtube.com/watch?v=5SFs5AB2Cr8&feature=channel_pageA]Scheinwerferreinigungsanlage[/url]

User avatar
Nahpets
Addict
Posts: 1774
Joined: 2008-01-28 01:34:48
Bilmodell: Saknar en Porsche
Location: Sollentuna
Contact:

#50 Post by Nahpets »

Argh! Typiskt!!
Att ingen tänkte på detta. Känns som en självklar grej ... med facit i hand som vanligt.

Jag har mixat ihop de två kablagen till svänghjulet tidigare ... när detta sker så är motorn kallare än döden. DME boxen kan inte skicka ut signal till tändspolen eftersom den inte hajar vad den får in :) .

Köp en annan och kom tillbaka!

Mvh
Stephan

Mikael01
NA-Poster
Posts: 1
Joined: 2009-07-29 08:56:41
Contact:

#51 Post by Mikael01 »

Hej, jag är den "nye" köparen och var i stockholm och hämtade kärran igår och efter några timmars skruvande så startade den, men bara när jag kopplade bort DME relät. Det visade sig vara den gamla larmmodulen som är problemet, för när den har gått sönder så har + kabeln från tändningsnykel bränt upp. Så nu blir det att jag byglar bort det gamla larmet.

mvh
Mikael Larsson
Mikael Larsson

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users