Jag har lurkat här ett tag utan att vara medlem men nu har jag tagit tag i saken.

1986 tror jag det var, när jag var åtta år, hittade jag min drömbil - en röd Porsche 944 turbo, i en Teknikens Värld som låg hos frissan som mamma klippte sig hos. Vackrare bil har jag fortfarande inte sett.
Jag har i nuläget inga illusioner om att ha råd med just en 944T, men börjar bli övertygad om att jag åtminstone kan lägga 20-30k på en 924 eller kanske 944 i bra skick, och ha råd att hålla den rullande.
Efter att ha läst om balansaxlar och servos/elektronik som har en tendens att fallera så lutar jag lite åt att en 924 är bättre för mig - jag kan inte meka (än...) och prion är en härlig bil att använda 6-7 månader om året (har en 240 kombi som jag "ärvt" av föräldrarna för resten av året) snarare än något att landsvägsracea med - men jag är öppen för båda alternativen. har inga barn än så länge, bara sambo, så det funkar.

Det här är så klart inget jag kommer att rusa in i, men jag kan heller inte låta bli att hålla koll på Blocket osv. Och just nu kan man jämföra den här:
944 -86, ca 17 000 mil, ingen styrservo. 29 900 kr.
http://www.blocket.se/varmland/Porsche_ ... m?ca=8&w=3" onclick="window.open(this.href);return false;
verkar ju fantastisk i teorin, men jag har förstått att det ca viktigaste av allt är underhållet, och här listas inget.
med t.ex. den här:
944 -87, ca 21 000 mil, 48 000 kr.
http://www.blocket.se/goteborg/Porsche_ ... m?ca=8&w=3" onclick="window.open(this.href);return false;
där hur mycket underhåll och service som helst är listat.
Sen finns det ju en 924 för 35 000 också (http://www.blocket.se/stockholm/Porsche ... m?ca=8&w=3" onclick="window.open(this.href);return false;) men det är väl lite saftigt för en 924?
Vore toppen med lite input - och oavsett: Tack för ett oerhört intressant forum, och gott nytt år!
