Vilken av dessa oljor?

Teknik & Trim forum för 924, 944, 968 och 928
Message
Author
User avatar
Peedster
Addict
Posts: 1172
Joined: 2004-03-29 09:39:44
Bilmodell: 924,944,968,GT2
Årsmodell: 1992
Location: Stockholm/Täby
Contact:

Re: Vilken av dessa oljor?

#16 Post by Peedster »

Bra inputs det blev ur min fråga om "the Holy groel"!

Någon som vill snickra ihop en sticky om just oljor med info om bankörning resp gata, volymer olika bilar mm. Kanske några rader om Växellådsolja dessutom så allt finns samlat.

I mitt fall tappade jag oljetryck efter några varv och vill inte uppleva det igen så jag tjockar på den. Om det inte nu var ett mätarstrul i samband med tempstrulet men denna olja skulle jag egentligen bara flusha motorn med ett par turer.
Nuvarande:
En frontmotor
En mittmotor
En bakmotor

Porsche - Made to be driven
Peedster - Made to drive Porsche

User avatar
Mattias 924
Addict
Posts: 1317
Joined: 2008-11-30 22:18:58
Bilmodell: 911T Targa -72 Ölklappe
Årsmodell: Vet ej
Location: Örebro
Contact:

Re: Vilken av dessa oljor?

#17 Post by Mattias 924 »

Jag har som vanligt ingen aning om hur det ser under locket på en 951 men jag får vibbar om att orginal oljekylare inte är onödigt stor. Ett turboagregat för ju över en massa värme till oljan.

En http://www.biltema.se/sv/Bil---MC/Bil-t ... are-32243/ fuskmonterad med gaffatejp i synfältet på motorhuven kanske kunde vara intressant på nästa banträff.
"patand" skrev:
Om inget strular...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users