Kan dock se om jag jämför med tidigare protokoll att bromsverkan på bakhjulen är betydligt lägre än tidigare. Hur som helst, det innebär att jag har tid på mig att kolla runt, fundera och mecka. Då lär man ju kunna undvika 30k i alla fall. Skönt!
Patrik Rydberg
PCS: 10756
"The primary purpose of wings is to prevent flight"
Så hade man fått hem bilen igen från Porsche. Riktigt kul väder att köra hem i! Varför kör inte fler på vintern? (tja, kan väl tänka mig liet fåniga anledningar som har med andrahandsvärde å sånt att göra, men vafan, det är ju bara pengar... =) )
Däremot. Porsche Center Stockholm (det i segeltorp, inte K3). Vafan? Att de var dyra visste man ju lixom, men att de skulle ha så dålig koll. Nu menar jag inte koll på bilen, utan koll i allmänhet. En av de saker som skulle åtgärdas var instrumentbelysning. När jag "mellanhämtade" bilen för besiktning var det inte åtgärdat, så jag påpekade det igen när jag lämnade in den igen. Är det åtgärdat nu? Nä! Samma sak med multiremen. Jag hade ju bett dem kolla remmar och kam:ar, så de ringde och sa att kam och balansremmar såg fräscha ut, och att det verkade stämma med dokumentation, men att multirem:en var osäker när den var bytt, även om den verkade vara i bra skick. Jaha, sa jag, byt då, så man får koll. Inget om det på pappren, så jag antar att det inte heller blev gjort. Lite småsurt, med tanke på att det tar typ en halv arbetsdag att ta sig dit och därifrån kollektivt, så nu blir det nog inte fler besök där...
Hur som helst, kul att ha bilen hemma igen, lagom till den verkliga leksäsongen börjar. Får väl installera en ficklampa som instrumentbelysning sålänge... =)
Patrik Rydberg
PCS: 10756
"The primary purpose of wings is to prevent flight"
Sisådärja! Nu var bilen vinterbil på riktigt! Just tillbaks från ekensbergs bilservice. Defa-motorvärmare, kupevärmaruttag samt batteriladdare installerad! Helt perfekt så slipper man stå där med taskigt batteri när man ska iväg, kör ju lixom inte varje dag.
Jo, åsså instrumentbelysning oxå. Kul att se hur mätarna såg ut på riktigt... =)
Patrik Rydberg
PCS: 10756
"The primary purpose of wings is to prevent flight"
Sisådärja! Var ett tag sedan sist, så det är väl dax för en uppdatering. Bilen går finfint. Servas numera på K3, säkert lite dyra, men de verkar bra och är trevliga, snabba och såvitt jag kan bedömma väldigt noggranna, så det är ju ett klart lyft.
Bakbromsarna åtgärdade, frambromsarna var inte så illa, så de går ett tag till.
Har just gjort ett barbapack. Packat två stycken mountainbikes + blandad packning i bagaget. Våra bilar sväljer ju mer än man tror, men det var banne mig på håret! =D
Bilder kommer när jag hittat digitalkameran... =)
Nu är det semester! Jahooiii!
Patrik Rydberg
PCS: 10756
"The primary purpose of wings is to prevent flight"
Blev många roliga mil och en hel del slalom. Därefter var det en kärring som hade något bättre att göra än att titta vart hon körde som dammade in i mig bakifrån i när jag stog sist i bilkö. Bromsade nog inte alls. K3 gissade på runt 70 km/h givet skadorna på bilen.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Patrik Rydberg
PCS: 10756
"The primary purpose of wings is to prevent flight"
Hur gick det med nacken osv för din del? Det är stor risk för whiplash vid en krock bakifrån så jag hoppas du varit till läkare och fått allt dokumenterat ifall det dyker upp problem i framtiden.