Uppgradera bromsar

Teknik & Trim forum för 924, 944, 968 och 928
Post Reply
Message
Author
RPM2006
S2-Poster
Posts: 210
Joined: 2009-09-06 08:40:05
Bilmodell: 944
Contact:

Uppgradera bromsar

#1 Post by RPM2006 »

Tjooo. Köpte idag nya 16" fälgar och bytte ut mina Alloy 14" original fälgar. Så nu ser man bromsarna, vilket inte är en vacker syn. Har tänkt att köra stålborste och måla lite delar, renovera upp bromsoken. Men funderade på att byta till större bromskivor? Att få tag på större skivor är väl det enklaste, men då ska man väl byta bromsok också? Och då behöver man väl även nya fästen för att få bromsoken att funka med skivorna. Generella tips?

User avatar
patand
Moderator & Raceputte
Posts: 25406
Joined: 2004-05-03 14:00:48
Bilmodell: 924 Turbo
Årsmodell: 1980
Location: Oxelösund
Contact:

Re: Uppgradera bromsar

#2 Post by patand »

Ja du har helt rätt, byter du skivor så får du nog byta ok också osv.

Dessutom på en 924a har du ju trummor bak och byter du till kraftigare bromsar fram bör du skaffa kraftigare bak också för att ha kvar bromsbalansen. Inte helt lätt få tag i värre trumbromsar så det bästa rådet är nog om du absolut skall bygga om bromsarna att helt enkelt ta bromsar från 924 Turbo, 924S eller 944a. Detta är en relativt enkel modifering men kräver byte av spindlar m.m och därmed byte till 5 bultsfälgar.
Patrik PCS #9071
http://www.patandracing.se" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.avanceradforarkurs.se/" onclick="window.open(this.href);return false;

Sponsorer: http://www.utzon.se" onclick="window.open(this.href);return false; http://www.racingdekaler.se" onclick="window.open(this.href);return false;

Porsche 931|Club Sport
Porsche 931|Nr 2 [SÅLD]
Porsche 924/944 Bieber Cab [SÅLD]

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users