Inte för det det är dags för mig riktigt ännu, men vad menas egentligen med att man "luftar bromsarna" i samband med byte av bromsbelägg, eller är jag helt fel på det nu?
Jag trodde ett tag att det bara var till att plocka bort de slitna beläggen och sätta dit de nya och så var den klart
944 S -87. Diamantblåsilver (http://www.garaget.org/?car=182594)
924 S -86. Svart. (Såld av mig) Därefter älgkrockad. Lagad- omlackerad vinröd.
Pehr Johnsson wrote:Det är så enkelt och kostar så lite så det är bara att byta!
Håller med, men alla kanske inte tycker det är så enkelt och pga det tyckte jag det var värt att nämna att man inte ska byta bromsvätska bara för att man byter bromsklossar. Det skadar inte som sagt men det är inte så att dessa båda moment nödvändigtvis måste hänga ihop.
Lättast är att suga ur den gamla vätskan ur behållaren först, fyll på med ex vis ATE Blue racing, denna har högre tålighet mot vatten.
Jag har fått lära mig att lufta det hjulet som är längst ifrån behållaren först, i normalfallet högerbak, sedan framhjulet i samma krets dvs vä fram och vice versa på nästa krets.
Se till att köra igenom så mycket vätska att den nya kommer fram ordentligt.
Luftman är bra, själv kör jag med pump via min komressor, suger oljan genom systemet. Dock luftar jag på tradionellt vis sista momentet, dvs bromspedals tryck och slang i behållare med ny vätska i.
Glöm ej att vara försiktig med spill på lackade ytor, det blir stora fläckar direkt.
Jag vet inte om du tänker på mitt inlägg i din förra tråd när jag skrev om hur du renoverar bromsoken. I så fall var det jag menade att du behövde lufta om du tog ut kolvarna, annars behövs det inte för att byta belägg.
Däremot så är det ju som dom andra säger se till att bromsvästkan är fräsch, framförallt om du kör hårt på t.ex bana. Lika bra att byta om du ändå är där och rotar.
Tack för alla svar, det var som jag trodde då att man inte måste göra det. Nu kommer jag även passa på att byta bromsvätskan vilket inte är gjort på några år.
Förresten, varför bör man helst lufta bromsarna i Z-mönster-ordningen?
944 S -87. Diamantblåsilver (http://www.garaget.org/?car=182594)
924 S -86. Svart. (Såld av mig) Därefter älgkrockad. Lagad- omlackerad vinröd.
Man luftar krets för krets, börjar med den längst från vätskebehållaren, mao höger bak, sedan vä fram, vä bak och sist hö fram. Så har jag gjort i 30 år och det har fungerat alltid på alla bilar.
Lufta i vilken ordning du vill. Känns det fortfarande som det är luft i systemet eller om du är nervös av dig kör du ett pump extra på varje ok efteråt för säkerhets skull. Då kan det aldrig bli några problem.