Har kollat lite på 3" avgassystem till min bil, och då stött på meningar som "3" system, med 4" downpipe". Må vara korkad, men vad är 'downpipe'n för något?
En annan fråga gäller bakre hjulupphängningen på 944'orna (gäller säkert 924or oxå). Så sitter där en torrisionsstav (felstavat?) som 'fjäder'. Men titt som tätt läser man om att folk har satt coilover fjädrar bak. Hur tusan gör man det, tar man väck staven helt och håller, så att man får noll i tryck där, och sen helt enkelt bara trycker på fjäder på dämparna. Måste man då förstärka dämparnas infästningspunkter mm?
Har läst en del om trim, och då står ofta att man ska ha en 3bars bränsleregulator, vart sitter denna, och är den svår att byta?
InterCoolern, är det vatten i den, eller är det som en AC?
Får vara nog med dumma frågor för idag
