Mekaniker Skåne-Kävlinge

924/928/944/968
Post Reply
Message
Author
User avatar
Richard
Turbo-Poster
Posts: 577
Joined: 2006-04-29 14:02:33
Bilmodell: Saknar en Porsche
Location: Furulund
Contact:

Mekaniker Skåne-Kävlinge

#1 Post by Richard »

Jag fick en 2:a på för höga lambda-värden vid förhöjd tomgång och lämnade in 951:an till Bengts Bil i Kävlinge, Skåne. De röktryckte avgassystemet hittade tjuvläckorna, monterade ner främre rör, wg, downpipe, turbo , insugningsrör, lossade ett antal fastrostade bultar, bytte massor av packningar, tätringar mm och återmonterade och släckte tvåan från besiktningen. Det blev kanon!

När jag hämtade bilen höll ett par av grabbarna på med att lyfta ur toppen i en nyare Passat. För mig som precis passerat 40-sträcket och som börjat få tvivel om ungdomen så måste jag säga att det gläder mig oerhört att få en anledning att tänka tvärtom. Verkstaden är fylld av unga duktiga mekaniker 25-30 år!

Tack gud att det forfarande finns hopp om tillväxt bland våra unga mekaniker. Jag vill därför rekommendera denna verkstad till mina Skånska vänner, kanska framför allt om ni fått en anmärkning på SBP. Lämna nycklar och besiktningsprotokoll, hämta färdig bil, klockrent!

(Jag har inga aktier eller bekantskaper i företaget.)
Porsche-F-n

Berg
S-Poster
Posts: 192
Joined: 2005-07-04 05:34:16
Bilmodell: Golf -10
Location: Blekinge
Contact:

#2 Post by Berg »

Kul när man har hittat en bra verkstad! :)

Goran
Turbo-Poster
Posts: 756
Joined: 2004-03-29 21:11:24
Bilmodell: Ingen Porsche
Årsmodell: 1982
Location: Bjärred
Contact:

#3 Post by Goran »

Bra tips! Tack.
Kan man lämna in en hög delar som ska bli en bil?
Skulle vilja hyra in en sån kille som kan meka i mitt garage då min bil är utspridd över hela garaget...nästan. ;-)

mvh
Goran
Fd MSCC medlem
PCS 7209
Fd min bil 1: 931 -80 viewtopic.php?f=17&t=1975
Fd min bil 2: 924 RS (N/A) -83 viewtopic.php?f=17&t=8357
Nuvarande bil: Alfa Romeo 156 2.5 V6 -99

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users