Så då vart kablarna fixade på BRL och till min förvåning så funkade även alla ljus nu efter det :S är helt mysko. Tänk om jag beställt knappen för 400 kr helt i onödan
Så nu är iaf stereon i och högtalarna i dörrarna Dock en väldigt provosorisk lösning gällande högtalarna. Blev också väldigt förvånad över att det sitter högtalare i baksätet med men det är ju enbart positivt.
Så nu blir det nog att beställa ett stort USB-minne så jag kan använda USB-funktionen ordentligt.
Efter att ha jobbat hela vecka nhar jag nu 2 veckors ledighet och då blir det lite fix.
Har idag börjat ta tag i repan som finns längs hela högra sidan. Började med att blanda lite lack och har fyllt i hela vägen nu och det ser bra ut. Ska nu köra med rubbing tänkte jag och sedan se hur det blir och se vad jag får göra då. Ser iaf redan bättre ut nu än va det gjorde innan. Lär väl dock inte bli 100% då jag inte är någon expert på det här precis
Så det ser ut som det kan bli bra men det kommer att krävas en del jobb testade med rubbingen nu men det verkar inte som lacken härdat ordentligt så väntar med att fortsätta imorgon men om jag lägger ner energi på detta så kommer det att bli bra i alla fall
Yes nu är nästan det mesta som var planerat för i sommar klart Kamrem bytt, balansrem bytt, diverse spännrullar och löprullar bytta förutom en som var fel men ny del kommer i veckan och då ska den bytas så jag vågar köra ^^ Det enda dumma va att rotorn satt nåt så in i h*lvete så den gick i kras och den är också beställd. Så senast onsdag är bilen i rullbart skick igen.
Då är nästa uppdra för mig att ta tag i alla jäkla kablar som hänger och slänger till inget vettigt :S Mäta och se om de är till något annars ryker de
Ska även dra kabel till slutsteget. Någon som har tips på vart de dras smidigast?
Mmm Trevligt med en 944 till i stan. Ser verkligen fin ut.
Det är snart bud på en liten 944 träff här i stan. Kanske
kan man sammanstråla typ på tabergstopp el likn ngn dag.
Jag har pratat med Hakan med här på forumet och han verkar sugen med.
Ngn mer kanske ?
Martin L du råkar inte också vara bosatt i vättersnäs? Finns en till som ser ut som min fast nere på huskvarna vägen vid radhusen i början av vättersnäs då man kommer från stadshållet.
austlich wrote:Martin L du råkar inte också vara bosatt i vättersnäs? Finns en till som ser ut som min fast nere på huskvarna vägen vid radhusen i början av vättersnäs då man kommer från stadshållet.
Ja en träffa snart
Nope tyvärr, jag bor på i Jönköping. Adda mig på MSN så vi kan prata lite mer ingående. Hakan och jag hade en liten miniträff på Coop parkeringen idag ,men tyvärr kunde jag inte få tag i dig. Hoppas du kan komma på nästa träff som vi kan anordna här i stan.
/Martin
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.