Intercooler - rengöring

Teknik & Trim forum för 924, 944, 968 och 928
Post Reply
Message
Author
User avatar
Mårten
Addict
Posts: 1436
Joined: 2005-07-26 07:36:58
Telefon: 0706505189
Bilmodell: 944 turbo
Årsmodell: 1988
Location: Borås
Contact:

Intercooler - rengöring

#1 Post by Mårten »

Nån som har plockat ur sin intercooler och försökt göra rent den inuti? Borde efter 18500 mil vara en fet & go beläggning på insida (och utsida) som försämrar kylningen. I så fall hur gjorde ni rent invändigt?

Är det besvärligt att plocka ur den? Är det bara att ta bort "nospanelen" och lyfta ur den?

/Mårten

Jerre
S-Poster
Posts: 77
Joined: 2004-04-07 14:50:36
Bilmodell: 951 -90
Årsmodell: 1990
Location: Vaxholm
Contact:

#2 Post by Jerre »

Jag har inte gjort ren min intercooler, men en mer detaljerad beskrivning än denna över hur man lyfter ur IC'n ur bilen torde vara svår att finna....

http://www.lindseyracing.com/swap.htm

Lycka till!
944 Turbo - 90
#Bengts MAF chip#, BOSCH HFM-5 MAF, K27/8, SMT6, PLX R-500 EGT&WBO2, Delphi 788cc spridare, Omsvetsad Intercooler, Tial 38mm WG,Apexi AVC-R EBC,3" rostfritt Agarör tillverkat av Area951, Dahlback Racing BOV.

User avatar
claves
Addict
Posts: 2272
Joined: 2004-03-29 20:44:32
Bilmodell: Porsche 951 CS
Årsmodell: 1991
Location: Malmö
Contact:

#3 Post by claves »

Ang det hur du plockar ut intercoolern är är helt rätt. Den som finns på clarks garage är inte komplett.

Sen vad det beträffar rengöringen så sköljde jag igenom med T-röd.

Jag tog och satte för en plastpåse som jag spände fast på ena sidan med gummiband... ( Så som man gör på sylt burkar.) Sedan en liter t-röd och sen förslöt jag på andra sidan på samma sätt.

Sen så vickade jag intercooler sakta (höll ute vid in och utloppet) så den sköljde igenom.

När jag tömde ut vätskan så var den ljust rödbrun!

Sen så tog jag och sköljde ut intercoolern igen och värmed den med värme pistol så att alla gaser och vätskor skulle dunsta ur så att inte bilen drar in detta och börjar varva eller får in vatten i cylindrarna.

Montera in den och låt sedan bilen gå på tomgång utan gaspådrag tills den blir varm så du ger intercoolern en chans att dunsta ut vätska.

Sen så borde allt vara ok....

Var kan man vända sig för o trycktesta en intercooler när den ändå är urplockad?

/Claves
[url=http://ultrafunky.d2g.com/Pictures/My_951/index.htm]Bilder på min Porsche 951 -91[/url]

User avatar
Pär Hylander
Raceputte
Posts: 4392
Joined: 2004-03-29 12:40:09
Bilmodell: Saknar en Porsche
Location: Laholm
Contact:

#4 Post by Pär Hylander »

claves wrote: Var kan man vända sig för o trycktesta en intercooler när den ändå är urplockad?

/Claves
Ska du göra det seriöst och få certifikat och bli av med en massa pengar så är Det Norsek Veritas eller SP eller ngn bra.

Ska du göra det verkstadmässigt så skaffar du en balja som intercoolern går ned i och fyller den med vatten. Sen skruvar du ner tryckluften till 3 bar eller nått lämpligt , pluggar ena anslutningen och kopplar tryckluft till den andra. Skulle intercoolern explodera så blir du dels blöt och dels halvdöv med tanke på plötslig tryckförändring i garaget plus att få intercoolerrester skjutet mot dig. Ska du ta säkra sättet så fyller du istället intercoolern med vatten och sen kopplar på luften eller möjligen vattenledningstryck (det är dock ofta onödigt högt tryck på det)
Pär Hylander
_______________________________
Buskör för lite

User avatar
Mårten
Addict
Posts: 1436
Joined: 2005-07-26 07:36:58
Telefon: 0706505189
Bilmodell: 944 turbo
Årsmodell: 1988
Location: Borås
Contact:

#5 Post by Mårten »

Jag jobbar på SP.... Har dock mest jobbat med temperaturmätningar (på brandlabbet).

Jag skulle göra så här, gå till en gummiverkstad och be att få en kasserad innerslang (något fordon har väl fortfarande innerslangar?). Klipp till en bit som du sätter över IC's ena ände och försluter med slangklämma eller kanske buntband modell grövre. Andra änden på IC'n pluggar du med den del avv nämnda innerslang där luftpåfyllnadsventilen sitter.

Pumpa upp med lämplig pump till 1 bar (räcker säkert) & släng ner allt i badkaret.

Tycker detta borde funka som en enkael koll, vad tror ni?

Skulle vara kul att samtidigt som IC'n ändå är nere sätta in 2 termoelement enligt en tidigare tråd...

/Mårten

User avatar
Pär Hylander
Raceputte
Posts: 4392
Joined: 2004-03-29 12:40:09
Bilmodell: Saknar en Porsche
Location: Laholm
Contact:

#6 Post by Pär Hylander »

Jag tänkte fel, menade 2 bar när jag skrev 3. (det där med atmosfär och absoluttryck...)

För att kolla läcka räcker säkert 1 bar mer än väl. Jag tänkte på provtryckning som ju ofta sker vid minst 30% förhöjt tryck. Men håller en innerslang för 1 bar utan stöd?
Pär Hylander
_______________________________
Buskör för lite

User avatar
Mårten
Addict
Posts: 1436
Joined: 2005-07-26 07:36:58
Telefon: 0706505189
Bilmodell: 944 turbo
Årsmodell: 1988
Location: Borås
Contact:

#7 Post by Mårten »

Pär Hylander wrote: För att kolla läcka räcker säkert 1 bar mer än väl. Jag tänkte på provtryckning som ju ofta sker vid minst 30% förhöjt tryck. Men håller en innerslang för 1 bar utan stöd?
Kan kanske vara ett problem men jag tror att det inte behövs speciellt mycket övertryck för att hitta en läcka, så man får väl pumpa på tills det blir en lagom "bula" på gummit... Det här gäller ju en "fattig-mans" variant av täthetsprovning.

Kanske några varv/förstärkningar med silvertejp utanpå gummit är vad som krävs för några extra pumptag?

User avatar
magnusb
S2-Poster
Posts: 289
Joined: 2005-09-22 10:16:09
Bilmodell: Saknar en Porsche
Location: Huddinge/ Stockholm
Contact:

#8 Post by magnusb »

Mårten wrote: Jag skulle göra så här, gå till en gummiverkstad och be att få en kasserad innerslang (något fordon har väl fortfarande innerslangar?). Klipp till en bit som du sätter över IC's ena ände...
Jag har sett hur man gjort precis så för att testa vanlig kylare i ett garage jag höll till i för några år sedan. Fungerade utmärkt! :D
/Mvh Magnus
-97 JEEP Grand Cherokee &
-08 VW Passat 4WD till vardags

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: LennartN