Minnet kan svika mig men har för mig att max storlek för att få besiktiga med ej orginaltank är 30liter. Eventuellt kan jag ha blandat ihop det och att det var en SBF regel. Gäller hemmabyggda tankar. Riktiga fuel cells är det antagligen fri volym. Jag hade 27 liter + catch tank på 1 liter och med 5minuters warmup + PCSRs långa sprintlopp så var det precis på gränsen att soppan räckte för ett lopp.
Full tank och 4 jeepdunkar (ca 17 liter/st) räcker bra för en lång bandag men då drar (eller drog skall det nog vara, var längesen den bilen var på bana nu) vi bilen på trailer.
Det var ett ordentligt ormbo med slangar, lyftpumpar till catch, överrinning tillbaka till tank mm så jag skrotade den tanken och byggde en ny på 30 liter med soppafälla istället och skippade catch och lyftpump. Betydligt smidigare slangdragning.
Tank - hur stor behövs?
- FSN
- Raceputte
- Posts: 1557
- Joined: 2004-03-29 19:00:19
- Bilmodell: 924S med 968 drivlina
- Årsmodell: 1986
- Location: Göteborg, TORSLANDA
- Contact:
Who is online
Users browsing this forum: Google [Bot]