Gör Porsche andra trafikanter till farliga förare?

924/928/944/968
Message
Author
User avatar
Favst
S2-Poster
Posts: 253
Joined: 2006-05-27 09:48:47
Bilmodell: Saknar en Porsche
Location: Falkenberg
Contact:

#61 Post by Favst »

Det är alltid en BMW, eller någon Pokemon-bil som kör upp i röven bakom och ska "hetsa". Orkar inte/aldrig. Eller så kör de om. Gärna kombibilar som Ford Focus kombi eller någon gammal Volvo 745.
Jag kan se det framför mig, när de sitter vid matbordet på kvällen och går igenom dagens bravader "Idag körde jag om en Porsche!" och sedan bres det på..
Johan Kullberg
[url=http://www.garaget.org/?car=30257]Svart Porsche 944 N/A -84[/url] <-- TILL SALU!!
[url=http://www.garaget.org/?car=59208]Gul Porsche 944 N/A -84[/url]

User avatar
Maxx
Addict
Posts: 6045
Joined: 2004-04-13 00:16:47
Bilmodell: 968 Clubsport
Årsmodell: 1994
Location: Eskilstuna
Contact:

#62 Post by Maxx »

Jag har en jobbarkompis som gärna och ofta berättar att hon en gång körde om en porsche med sin folka-bubbla ... och hon ser sååå stolt ut varje gång hon berättar det. "Jag har KÖRT OM en Porsche! :D "

:wink:
»Liebe wächst nicht auf Bäumen, sie wird in Zuffenhausen hergestellt«

Michael Sjösgärd | 968 clubsport -94 | Maxx Liebling
Nürburgring nordslinga: 41 varv (9:03.32 BTG, 2010-09-13)

User avatar
Mr Dezent
Carrera-Poster
Posts: 389
Joined: 2005-07-02 21:03:02
Bilmodell: Dodge Viper -96
Årsmodell: Vet ej
Location: Karlskrona
Contact:

#63 Post by Mr Dezent »

Igår fick jag ännu ett sorts bevis på att Porsche, oavsett dess form, automatiskt väcker känlsor hos andra som ser den.

En bekant ringer mig och undrar om jag ska med och ta en bit mat. En strålande idé och vi bestämmer att han ska komma och hämta upp mig eftersom han ändå är ute och glider. Lämpligt nog, med tanke på det strålande sommarvädret, så kör han dessutom en cabriolet.

Men när han svänger upp på uppfarten till vårt hus så parkerar han bilen.
Och vill garanterat åka min täckta Porsche istället, trots att vädret inbjuder mer till att åka öppet (jag orkar sällan ta bort "targataket", även om det händer).

Och trots att det bara är 163 hk och ingen överladdning så öste han beröm över bilen.
Man kunde nästan tro att det var den första Porsche han åkt i, men killen har till och med kört andra Porschar tidigare.
Och ändå ...

På vägen mot restaurang Gyllene Fiskmåsen (alias McDonkan) så befinner vi oss i en rondell. Från ena hållet står en plastkittad Calibra och väntar på att få köra ut.
Man kan väl säga som så att han slösade definitivt inte någon som helst tid efter att Porschen bakre flygel passerat hans körfält.
Hade jag gjort minsta inbromsning så hade hans fina plastfront suttit i Porschens högra bakre flygel.

What´s the point? Jag fattar inte ...

Som de flesta andra Gyllene Fiskmåsen-restauranger har även den vi besökte heltäckande glasrutor, varifrån restaurangbesökarna kan blicka ut.
Och när vi rullar in med Porschen så var det då inte många som inte tittade mot bilen.

Man kunde nästan tro att man kör någon form av supersportbil!
:lol:
Proffessionell räksmugglare
Porsche 996 C4 Cab - Dodge Viper RT/10 / Hummer H3

User avatar
Maxx
Addict
Posts: 6045
Joined: 2004-04-13 00:16:47
Bilmodell: 968 Clubsport
Årsmodell: 1994
Location: Eskilstuna
Contact:

#64 Post by Maxx »

Och ändå är det första som lämnar betraktarnas läppar: "... sportaudi ..." :lol:
»Liebe wächst nicht auf Bäumen, sie wird in Zuffenhausen hergestellt«

Michael Sjösgärd | 968 clubsport -94 | Maxx Liebling
Nürburgring nordslinga: 41 varv (9:03.32 BTG, 2010-09-13)

User avatar
drifter7508
Carrera-Poster
Posts: 365
Joined: 2004-07-09 16:32:33
Bilmodell: Saknar en Porsche
Location: Avesta
Contact:

#65 Post by drifter7508 »

Hmm.... för mig känns det som om 944:orna känns hyffsat "anonyma" =)
Kul att folk ser vad det är för bil i alla fall he he ...

Eller som en tjejkompis sa.... - det ser ju nästan ut som en Saab!
:evil: Grrrr!

User avatar
M-Nilsson
Addict
Posts: 1673
Joined: 2007-01-24 21:33:00
Bilmodell: 944 S
Årsmodell: 1987
Location: Karlshamn
Contact:

#66 Post by M-Nilsson »

Jag har inte varit med om samma "allvarliga" händelse som dig, men visst händer det att bilar ligger och luktar bakom mig så nära de bara kan, eller knäppa omkörningar och självmordsbenägna fåglar m.m. Men oavsett så är det för mig självklart att alltid ta säkerheten först och inte utmana ödet. Man skulle haft någon passande text på bakrutan har jag funderat på...
944 S -87. Diamantblåsilver (http://www.garaget.org/?car=182594)
924 S -86. Svart. (Såld av mig) Därefter älgkrockad. Lagad- omlackerad vinröd.

User avatar
Herman
Turbo-Poster
Posts: 804
Joined: 2006-10-13 11:42:24
Bilmodell: 968CS
Årsmodell: 1993
Location: Mjölby
Contact:

#67 Post by Herman »

Du menar nått liknande som står nederst i din "ruta". 8)
968CS-93
VW typ1-50
Kör BMW 135Coupe till vardags

User avatar
Richard
Turbo-Poster
Posts: 577
Joined: 2006-04-29 14:02:33
Bilmodell: Saknar en Porsche
Location: Furulund
Contact:

#68 Post by Richard »

Jag tror att...
...några få kommer ihåg 924:an och 944 N/A och gör sina associationer, medan huvuddelen slås av att det fortfarande är en sjukt cool sportbil med sina feta skärmar så kan det nog bli en gissningstävling i en del sällskap om det ev. är en Ferrari eller möjligen en Lambo, speciellt om den är röd och har S2/951 front...
...nu gissar jag iofs, men jag har haft en hel del kollegor på jobb som frågat vad det är för bil innan vi kom så nära att man kunde läsa det.
Porsche-F-n

User avatar
JDr
Addict
Posts: 1172
Joined: 2005-09-09 11:38:12
Bilmodell: 944 turbo
Location: Lindome(Gbg)
Contact:

#69 Post by JDr »

Richard wrote:Jag tror att...
...några få kommer ihåg 924:an och 944 N/A och gör sina associationer, medan huvuddelen slås av att det fortfarande är en sjukt cool sportbil med sina feta skärmar så kan det nog bli en gissningstävling i en del sällskap om det ev. är en Ferrari eller möjligen en Lambo, speciellt om den är röd och har S2/951 front...
...nu gissar jag iofs, men jag har haft en hel del kollegor på jobb som frågat vad det är för bil innan vi kom så nära att man kunde läsa det.
Ja, nog har det hänt att folk som går förbi bilen har utbrustit i ett: "Jaså, är det en porsche" när de sett emblemet framtill.
NU kör jag 951!!

Jimmy PCS# 10550

Tidigare:
924 -79

User avatar
Freddan
Addict
Posts: 1581
Joined: 2005-01-31 20:09:11
Bilmodell: Saknar en Porsche
Location: Lund
Contact:

#70 Post by Freddan »

Har precis varit ute och kört och passerade 2st Honda CRX:er, och som sej bör var dessa två CRX stylade med japse dämpare och vingar utan dess like..... men fortfarande inte en tendens till att vilja köra om eller något galet beteende.

Visst några enstaka människor typ kepsbeprydda ynglingar i tidig 18års ålder med nytaget körkort brukar ju vara rätt kaxiga men annars så jag vet inte var ni lyckas hitta som folk blir galna när dom ser er...... ser min bil inte lika snabb ut som era eller "hittar" ni alla dom här människorna!?? :roll: :?:

Fredrik
Alpinvit 944S -87
The 944S wants to be driven between 4000 and 6000 rpm in order to strut its stuff.

User avatar
Grinolle
NA-Poster
Posts: 25
Joined: 2007-05-23 18:05:17
Bilmodell: Saknar en Porsche
Location: Örebrooooo
Contact:

#71 Post by Grinolle »

Man behöver inte "hitta" dem Fredrik. Jag har åkta gamla jänkarbilar i bra många år nu, men märker en avsevärd skillnad på medtrafikanternas beteende när jag kör Porschen jag nyligen köpt.
Det är inte många som bär sig illa åt, men avsevärt fler än med jänkarbilarna, det är helt klart.
Typiskt beteende exempel 1: Jag ligger i 120 (+-moms naturligtvis ;-) ) i högerfilen på motorväg. Om kör en Volvokombi av svåridentifierbar nyare modell, varefter fanskapet kastar sig över i högerfilen och bromsar in till min hastighet max 15m framför mig.
Typiskt beteende exempel 2: Jag ligger i lagstadgad hastighet (+moms) på 70-väg, typisk slingrande men trevlig landsväg. Ifatt (så sakteliga, han tok-körde inte) kommer en nyare BMW, varefter han klistrar sig mot min bakre kofångare och ligger där och myser. Jag ser hur idioten ler, han verkar tycka att "vi som åker sportbil" skall hänga ihop även fysiskt! Tre kraftiga pumpningar på brompedalen (naturligtvis med vänsterfoten och gasfoten redo om han inte reagerar) och han intar ett mer respektfullt avstånd, flinet är av någon anledning borta från ansiktet och jag ser i backspegeln att han vrider lite på sig i sätet som om han helt plötsligt satt på något kladdigt! Trots denna erfarenhet är han tillbaks under min bakspoiler inte fem minuter senare!

Sen har vi alla familjefäder som skall plåga livet ur familjekombin vid rödljusen bara för att de står bredvid en Porsche. Det är rätt trivsamt att låta dem dra iväg i ett moln av oljerök och bränd koppling medans man själv accelererar i ett lugnare tempo!

Anders Olsson
Spitzenqualität?

User avatar
Herman
Turbo-Poster
Posts: 804
Joined: 2006-10-13 11:42:24
Bilmodell: 968CS
Årsmodell: 1993
Location: Mjölby
Contact:

#72 Post by Herman »

Grinolle wrote: Sen har vi alla familjefäder som skall plåga livet ur familjekombin vid rödljusen bara för att de står bredvid en Porsche. Det är rätt trivsamt att låta dem dra iväg i ett moln av oljerök och bränd koppling medans man själv accelererar i ett lugnare tempo!

Anders Olsson
Ha ha. Underbart ! :wink:
968CS-93
VW typ1-50
Kör BMW 135Coupe till vardags

KJB
S2-Poster
Posts: 238
Joined: 2004-06-19 09:06:46
Bilmodell: Saknar en Porsche
Location: Uppsala
Contact:

#73 Post by KJB »

Verkar som de flesta av oss verkar ganska lugna till sinnet, eller är det månne så att det är åldern som spökar :D

Har ofta blivit inbjuden till dans av både kepsförsedda plastbilspiloter eller Fredrik 38+ i sin nya S70 T5, R eller dito. Väldigt många gånger vid rödljus i tätort, på 50 vägar. Jag kanske börjar bli gammal, men jag brukar tänka "muppjävel" och släppa iväg dem i ett rökmoln. Jag håller hårt på att köra sansat där det är befogat.

Tyvärr vill sällan ovanstående herrar dansa när man stöter på dem ute på lagom kurviga vägar där man med marginal kan sota ur fullt :(


En annan sak som händer ibland är när man ligger på motorvägen och kryssar så kommer det ibland upp någon golf, bmw 3-serie eller likn snabbt och lägger sig bakom för att sen backa ur helt och släppa iväg mig. :?

Min teori är att de kanske lägger ner när de kommer nära nog för att se att det står turbo på bilen :?:
//Karl

Porsche 951 -91
Audi A4 2.0tdi Q -07

User avatar
claves
Addict
Posts: 2272
Joined: 2004-03-29 20:44:32
Bilmodell: Porsche 951 CS
Årsmodell: 1991
Location: Malmö
Contact:

#74 Post by claves »

Freddan anledningnen till att du slapp rejsa CRX´erna var att jag redan piskat dem.. de vet sin plats ;)

Sen så kan jag förstå alla 740 940 ägare som jagar en.. man har ju en själv som bruksbil och man måste ju komma ikapp ooch se vem som kör ens favorit bil..

/C
[url=http://ultrafunky.d2g.com/Pictures/My_951/index.htm]Bilder på min Porsche 951 -91[/url]

snugge
Turbo-Poster
Posts: 808
Joined: 2007-03-05 02:13:14
Bilmodell: volvo

#75 Post by snugge »

Last edited by snugge on 2008-03-12 22:38:05, edited 1 time in total.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users