Tjena.. Söker en motor i hyggligt skick till en 944. Vet inte vad de spelar för roll om de är en innan 85 eller efter.. vad är de som skilljer? Jag har iaf en 85b som behöver motor..
Inget hinder om toppen är trasig eller andra "små" saker. Bara lager mm är friska och fina..
Finns de någon till rimligt pris..? Mvh Fredde
Hej. Jag har en rest reserv del, ett tomt 944 skal som jag köpt som just resevdel. Där skärmar, dörrar rutor huv front saknas. Kvar sitter dock motor (före 85) låda. fram och bak axel, Bromsar samt en förstörd inredning. Motorn lär vara bra, den går runt lätt och fint. Kan dock inte startas, eftersom bilen blivit "reservdel" efter en viss vandalisering... Grejorna verkar dock vara bra, och kan kanske tänka mig ca: 4000kr för allt ihopa!.
Vilket måste ses som ett bra pris, och ett utgångs pris !.
MVH från Ulf i GBG.
Glad och positiv människa, som skaffat sig en 924 nyligen. Och upptäckt fördelarna med bilen, och "harmonin" i konstruktionen. Även om vissa "förbätringar" med tiden kan tänkas....;-)
Ja ha. Hade ju varit toppen. Men passar motorn i en 85b? Jag menar kablar mm? Typiskt att jag sålde bilen igår då jag insåg att jag redan har för många objekt. Men ska skriva till killen som köpte den. Han kanske är intresserad?Vad e de som saknas för att starta upp den? Mvh Fredde