Page 1 of 1

Handbromsfix

Posted: 2006-01-05 12:56:25
by Mårten
Upptäckte strax före vintervilan att min handbroms inte tog spec bra när underlaget lutade :(

Har kollat på Clarks att det skall gå att justera via en justerskruv genom hålet i trumman bak. Om detta nu inte funkar, är det pilligt (specialverktyg?) att få av bakre skivan så man kommer åt backarna (har bilen på främmande ort så jag vill ha lite koll så jag får med alla verktyg etc)?

Nåt övrigt att tänka på?

/Mårten

Posted: 2006-01-05 13:05:38
by magnusb
Här kan du läsa (och se bilder) på hur man justerar handbroms på 924, 944 & 968. Jag fixade det i förra veckan på min bil. Busenkelt!

http://www.tech-session.com/kb/index_vp.php?id=118&c=4

Posted: 2006-03-08 00:55:03
by andersg
Jag undrar hur den övre fjädern ska sitta. På framsidan eller baksidan av bromsbackarna? Spelar det någon roll?

På bilderna i workshop-manualen så ser den ut att sitta på baksidan men på min bil så satt de på framsidan.

Fjädern verkar låsa justerskruven. Jag var tvungen att slå med klubba på skruvmejseln för att få kuggarna på justerskruven att trycka ut fjädern så att de kom runt.

Jag provade att sätta den bakom men då känns det ännu svårare för där finns det så lite utrymme för fjädern att flexa ut på.

/Anders