Page 1 of 1

Hur låter spikningar?

Posted: 2005-09-17 12:59:42
by patand
Men tanke på de erkänt känsliga kolvarna på 924 Turbo så oroar jag mig mer eller mindre hela tiden för om bilen spikar eller ej.

Nu när jag verkar ha fått fatt i en fungerade fördelare och är ute och provkör så tycker jag att det blir ett lite "skramlande" ljud när man är uppe på 5500-6500 varv. Men bara på 3:ans växeln.

Kan motorn spika på enbart en växeln vid detta varvtal? Borde den inte spika på alla växlar vid det varvtalet? OM motorn skulle spika hur märker man det då? Hur låter det? Hörs det över allt annat ljud i bilen?

Har något som skramlar baktill i bilen (har ju ingen ljuddämpning baktill) vid vissa varvtal i lägre hastigheter. Förhoppningsvis är det kanske bara det jag hör fast på ett annat sätt på 3:ans växel?!

Är jag bara onödigt paranoid?

Posted: 2005-09-17 15:33:44
by Bengt
Ju högre växel ju längre tid på varje varvtal och därmed tid att bygga tryck och värme => större risk för spikning.
Normalt så hör man inte om man har högvarvsspikningar förrän det är för sent. Om man får riktigt kraftig spikning kan det förståss höras men även ohörbara spikningar är farliga så man kan inte förlita sig på hörseln. Köp en knackindikator!
Bengt

Posted: 2005-09-17 16:45:15
by Pär Hylander
Jag har hört spikningar, men det utesluter ju inte på ngt vis att det funnits spikningar som jag inte hört. Så Bengts försiktighetsprincip är nog vis och relevant.

Låter som torra smällar, typ försikta slag med hammare på stålstäd.

Posted: 2005-09-17 19:45:11
by Johan Bergendorff
Har du lyssnat på en kall dieselmotor precis när den tänder, ungefär så kan en högljudd spikning låta. Rätta mig om jag har fel men märker man inte en ojämn gång och ryckighet ungefär som när vartalsstoppet träder in under någon nanosekund?

Posted: 2005-09-17 20:04:05
by Pär Hylander
Jo, så kan man nog beskriva det. Det som ställer till är ett man har en attans massa andra oljud i en räserbil vid det läget!

Möjligen kan man känna det som en lite tvekan, men jag skulle inte våga lite på att man alltid gör det, speciellt inte i samband med "race-trafik" då man har fullt upp med annat.

Posted: 2005-09-17 20:10:18
by Johan Bergendorff
Usch det låter otäckt det där med kolvar och prylar, nu blev jag oxå nervös, har man någon nytta utav en knackindikator även om man inte kör racing på bana? Min 944 turbo är ju trimmad till 295 hk.

Posted: 2005-09-19 08:17:00
by patand
Bengt wrote:Köp en knackindikator!
Bengt
Det skulle ju såklart kännas tryggt... men var hittar man en fungerande sådan till lägsta möjliga pris? Är det enkelt att montera givaren på en 931:a?

Posted: 2005-09-19 09:47:00
by gurra
Links KnockLink med display och sensor kostar under 2500kr.

Posted: 2005-09-19 10:14:13
by patand
gurra wrote:Links KnockLink med display och sensor kostar under 2500kr.
Är det något som ni har? 2500 är ju precis lagom sponsorpengar för att få klämma dit en stor fet Revline Racing logga på min bil och min site... ;)

PMa mig gärna med mer info om du inte vill lägga ut något här Gurra.

Posted: 2005-09-19 11:27:39
by Magnus Åkerqvist
http://www.speedparts.se/prod/sp_instr_ovr.shtml Där har du den 1000kr billigare!

Posted: 2005-09-19 12:13:08
by patand
Magnus Åkerqvist wrote:http://www.speedparts.se/prod/sp_instr_ovr.shtml Där har du den 1000kr billigare!
Tack Magnus!

Misstänker dock att detta pris är utan givaren/sensorn som skall sättas på motorblocket och den kostar ju en liten slant den med.

:-)