Page 1 of 1

Trimkam 924N/A Hjälp sökes

Posted: 2005-07-25 20:59:46
by sovvisor
Hej allihop.
Funderar på att köpa en trimkam på forumet utan att veta något om vad den gör :oops:
Kan jag få lite hjälp. Kommer min 924 bli roligare? Behöver något annat bytas i bilen? Vad får jag extra i hk?Är det svårt att byta kam? All hjälp är mycket uppskattad från er experter.
Tack på förhand.
Erik

Posted: 2005-07-25 21:14:34
by skillz
En trimkam sätter man dit för att få lite fler pollar i maskinen. Bilen kan upplevas som roligare. Finns väl olika sorters kammar så det är väl lite skillnad på så sätt. En kam kan ge upp allt från några få hästar till 10-15hk.

Om du inte kan något om bilar eller meka någorlunda redan nu så är det inget du bör byta själv då du kan göra mer skada än nytta. Gäller att veta lite vad man håller på med. :)

Posted: 2005-07-26 14:48:08
by P.P.
Var det inte Piper cams i GB som tog fram en mild variant till den 924-serie man kör där? Ökade väl inte effekten så där hiskeligt mycket, men å andra sidan varvade maskinen (relativt) villigt upp till rödmarkeringen.

http://www.piper-cams.co.uk/ ger dig lite att läsa.