Page 1 of 1

Löst - Felsökning laddningsproblem, trasig generator?

Posted: 2015-12-12 17:09:27
by fälgen
Min 944 från 84 börjar inte ladda förrän motorn varvas till ca 3000 rpm. Dessutom så lyser inte laddningslampan när tändningen är på. (Den lyser aldrig)

Detta brukar tyda på att lampan är trasig eller att den blå kabeln som sitter på D+ på generatorn är av. Så är det inte i mitt fall.

Lampan i instrumentet och instrumentet i sig är testade på bänken och de funkar. Idag plockade jag loss den blå kabeln från generatorn och mätte spänningen med tändningen på och hade 12V. Så det verkar ok om jag förstår rätt.

Spänning fram till D+
Image

Om jag kopplar bort den blå kabeln vid torpedväggen så har jag inte 12V på den nere vid generatorn. Med det tänker jag att jag visat att den inte är kortsluten mot pluskabeln någonstans inuti kabelisoleringen.
Image

Däremot, och det är här jag är osäker, så har jag inte jord på D+ på generatorn när motorn är av och jag har inte +12V när motorn är igång. Skruven som sitter på D+ verkar alltså isolerad. Det måste väl vara fel?

Generatorn ska ha varit renoverad nyligen, men det är såklart ingen garanti på att den är felfri. Kolen och kollektorn såg fina ut.

Vet någon om detta verkar fel? Skulle vara bra med tips innan jag plockar bort den.

Re: Felsökning laddningsproblem, tyder detta på kass generat

Posted: 2015-12-12 19:26:45
by chrix
Min beter sig min oxå.
Men det är ju bara att varva upp en gång och sedan funkar laddningen.
Jag har helt nyrenoverad generator och bytte för den laddade inte alls innan.

Felsökning laddningsproblem, tyder detta på kass generator

Posted: 2015-12-12 20:22:38
by fälgen
Det blir besvärande på vintern, skulle jag bara köra på sommaren skulle jag kanske kunna leva med det.

Gick ut igen och testade att jorda den blå kabeln, då lyste laddningslampan.
Image

Drog slutsatsen att generatorn är trasig, så jag skruvade loss den för att se om det var något uppenbart.
Image
Blev inte så imponerad när jag såg att kilen saknades, får se om det går att hitta en ny.

Här är baksidan av D+ skruven, det ser kanske lite konstigt ut? Verkar vara dålig kontakt.
Image

Image

Det var så långt jag hann ikväll..

Re: Felsökning laddningsproblem, tyder detta på kass generat

Posted: 2015-12-12 20:34:13
by [Bobo]
Jag har en generator i garaget som du kan få plocka delar från om du vill.
Lagerpaj, men annars ska den vara ok.

Bobo

Re: Felsökning laddningsproblem, tyder detta på kass generat

Posted: 2015-12-13 11:39:07
by fälgen
[Bobo] wrote:Jag har en generator i garaget som du kan få plocka delar från om du vill.
Lagerpaj, men annars ska den vara ok.

Bobo
Det skulle kanske inte vara så dumt att jämföra hur det ser ut på en annan generator. Har aldrig öppnat en förut så jag vet inte riktigt vad jag letar efter. Du är inte i garaget idag?

Re: Felsökning laddningsproblem, tyder detta på kass generat

Posted: 2015-12-13 11:40:55
by [Bobo]
Nej, men nu när jag tänker på det så tror jag att jag har en på balkongen som redan är isärplockad.
Kollar när jag kommer hem.

Bobo

Re: Felsökning laddningsproblem, tyder detta på kass generat

Posted: 2015-12-13 12:45:00
by fälgen
Du får jättegärna kolla hur det ser ut bakom D+. Jag är rätt säker på att det är där min är trasig.

Re: Felsökning laddningsproblem, tyder detta på kass generat

Posted: 2015-12-13 18:47:25
by fälgen
Nu funkar det!

Det var den kontakten som jag visade tidigare. Hittade på nätet en regulator som var märkt D+ där den ligger emot kopparblecket man ser när man skruvar bort regulatorn/kolen. Därför kände jag mig säker att det skulle vara kontakt.

Tog helt enkelt och tryckte plåten mot skruvskallen och lödde fast den. Rengjorde allt och putsade upp ytorna när det ändå var loss och monterade tillbaka i bilen. Gjorde en provstart och laddningen funkade direkt, även lampan funkar.

Min lödkolv är egentligen lite för klen för att löda på en skruv, men jag hoppas att det håller.

Re: Löst - Felsökning laddningsproblem, trasig generator?

Posted: 2015-12-14 08:50:44
by patand
Bra tips! :)