Page 1 of 1

Får inte ner bakvagnen, hakar fast i transaxelröret

Posted: 2015-02-21 18:22:42
by fälgen
Håller på att ta ner bakvagnen, men får inte ner torsionsröret. Alla bultar är lossade men torsionsrörets hakar fastnar i hakarna på transaxelröret, se bilden. Jag får ner allt så att ca 1/3 av de främre(yttre) bussningarna är ute, men sen känns det stumt. Se bild nr2.

Innan jag ger mig på att bända mer tänkte jag att det är lika bra att fråga efter tips. Är det bara att bända mer så glider dessa isär eller finns det något knep? Fattar inte hur folk lyckas byta stavar utan att ta ner allt :roll:

Det enda som inte är loss är handbromsvajerns fäste på röret, ska man behöva ta bort detta? Tycker att det verkar vara kvar på bilder jag sett.

Kan tyvärr inte lossa hållaren till torsionsröret eftersom bultarna och röret i stort sett bildat en enhet efter 30 år, så en bult har redan gått av.

Edit: första bilden blev visst roterad..
image.jpg
image.jpg

Re: Får inte ner bakvagnen, hakar fast i transaxelröret

Posted: 2015-02-22 15:26:12
by fälgen
Problemet löst! Jag var tvungen att ta ner aluminiumstaget som sitter precis framför röret, i skrivande stund vet jag inte vad det är till för..

Har inte sett att någon annan behövt ta ner detta stag, men med den ur plats gick det att rotera röret så att hakarna släppte.