Page 1 of 1

Vars köpa ställbart kamdrev, 924

Posted: 2011-11-06 23:25:44
by Bryne
Hejsan, letar just nu som en tok efter ett ställbart kamdrev till en 924. Vet att man kan t.ex. använda från Audi och Vw, men är osäker på modell och årsmodell. Vilken som fungerar helt enkelt.
Därför tänkte jag fråga om någon person kan specificera vad som passar, från vilken motor helt enkelt.

Vad jag har hittat är denna:
http://www.allaftermarketpartsonline.co ... fault.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
Passar denna eller? Finns det någon bättre?


MVH
Bryne

Re: Vars köpa ställbart kamdrev, 924

Posted: 2011-11-07 00:12:44
by Bryne
Hittade den här hemsidan
http://eurospecsport.com/products/compo ... onents.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Passar modellnummer: ZVW 109 500-75LW?

Re: Vars köpa ställbart kamdrev, 924

Posted: 2011-11-07 10:09:12
by gegge
Jag har exakt en sådan Eurospec på min 924 och den kom från en Audi, fast blå. Passar, men det finns inte samma indikator för TDC på baksidan om jag minns rätt.

Troligen hade Audin gått rätt långt, för nockarna på drevet var rätt slitna. Tog då orginaldrev i stål, svarvade bort mittdelen, borrade hål och gängade på ekrarna. Så ställbart med alucenter och ståldev.

Re: Vars köpa ställbart kamdrev, 924

Posted: 2011-11-07 19:02:14
by Bryne
Okej, blir väl att man beställer ett sådant då. Kändes som ett rimligt pris och vad jag verkar se så håller det god kvalitet. Någon annan synpunkt? :)