Page 1 of 1
hjulet klappar!!
Posted: 2011-05-21 22:14:30
by hanilton199
Byte hjullager i fram idag både höger och vänster.
Men det klappar fortfarand i båda hjulena när man trycker dom under och överkant. Vad kan de va för fel?
Har ju elimenerat ett fel att det är hjullagrena. Kan de va spindelled? vad har det för symton.
Klonkar lite också när man svänger.
Vore snällt med hjälp!!
mvh johan
Re: hjulet klappar!!
Posted: 2011-05-22 16:36:49
by hanilton199
30 visningar ingen säger nåt...
tragiskt!
Re: hjulet klappar!!
Posted: 2011-05-22 16:59:10
by bergodalvana
Låter dom du inte dragit åt navet tillräckligt eller monterat lagrerna fel...
Eller så har du inte dragit åt fjäderbenet i spindeln.
Re: hjulet klappar!!
Posted: 2011-05-22 17:18:00
by hanilton199
a okej. tack. kan inte monterat lagrena fel går bara montera dom på ett sätt...
Vart sitter fjäderbenet ?
Re: hjulet klappar!!
Posted: 2011-05-22 17:31:43
by makkanftw
hanilton199 wrote:30 visningar ingen säger nåt...
tragiskt!
Tagga ner lite...
Ett fjäderben;
http://www.hjertbergsmotorsport.se/bild ... 545622.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Låter som du missat att dra något rätt. Efterdragit navmuttern? Slut länkarmsbussningar?
Re: hjulet klappar!!
Posted: 2011-05-22 17:37:15
by Pär Hylander
hanilton199 wrote:30 visningar ingen säger nåt...
tragiskt!
Mja, det för det första rätt svårt att begripa vad du menar. Klappar? Klappar som i att klappa händerna? Smattrar på något vis? Eller menar du glapp, att det lagret glappar?
Hur mycket glappar det? T.ex i mm på däckskanten eller så.
Det kan även vara dina camberjusteringsbultar som är lösa, då glappar det mellan nav och fjäderben. 2 st skruvar ovanför varandra, ca 1 dm imellan dom, ca 17 eller 19 mm skalle, sitter långt ned på fjäderbenet och man ser tydligt att det är dessa två som fäster navet mot fjäderbenet.
För det andra så vinner du inga sympatipoäng genom att påskina att vi andra är tragiska figuerer bara för att vi inte står till ditt omedelbara förfogande och svarar på alla dina frågor i rappet. Får du inte svar inom 5 röda sekunder så kan du ju faktiskt läsa själv i verkstadshandboken.
Mvh, Pär
PS, jodå, det går alldeles utmärkt att montera hjullager fel. Säkerligen även för en mekaniker som inte vet var fjäderbenet sitter.
Re: hjulet klappar!!
Posted: 2011-05-22 17:56:55
by Mattias 924
hanilton199 wrote:30 visningar ingen säger nåt...
tragiskt!
Det är inte rakertforskning direkt att titta efter var det glappar men det är rätt svårt att ställa diagnos på distans. Därför har jag inte svarat tidigare.
Nåväl här har du svaret: Det är fjäderbenslagring, stötdämpare, camberjustering, styled, hjullager, spindelleden, eller länkarmsbussningarna som glappar. Förutsatt då att hjulet är åtdraget.
Re: hjulet klappar!!
Posted: 2011-05-22 18:47:20
by hanilton199
Pär Hylander wrote:hanilton199 wrote:30 visningar ingen säger nåt...
tragiskt!
Hur mycket glappar det? T.ex i mm på däckskanten eller så.
Ungefär 1 millimeter
Re: hjulet klappar!!
Posted: 2011-05-24 07:14:13
by patand
hanilton199 wrote:Hur mycket glappar det? T.ex i mm på däckskanten eller så.
Ungefär 1 millimeter
1 mm vid däckskanten? "Live with it" säger jag då... det handlar i så fall om tiondelar eller kanske hundradelar av en millimeter inne vid navet, bättre passning än så får man nog inte i denna typ av hjullager.
