Page 1 of 1

En Fråga om framhjulslagrena.

Posted: 2011-03-18 18:01:45
by hanilton199
Tja!

Ska byta framhjuls lager snart ,är det plåtbärarmar på en porsche 844 na 84 års modell??

Är det samma procedur som fram och bak när man byter lagrena??
Behöver lite hjälp med detta, är ju nybörjare.

mvh johan

Re: En Fråga om framhjulslagrena.

Posted: 2011-03-18 21:25:36
by patand
Ja det är plåtbärarmar på en 944a -84.

Nej det är inte samma procedur fram och bak. T.ex ska baklagren dras åt så mycket du orkar och lite till medan framlagren knappt skall dras åt alls.

Sök lite på forumet så kommer du säkert hitta information om båda procedurerna. :)

Re: En Fråga om framhjulslagrena.

Posted: 2011-03-21 09:20:28
by Zep-924S
Jag bytte lagrena fram förra veckan. Saken har diskuterats här:

http://944sverige.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=23249" onclick="window.open(this.href);return false;

I princip var det ju ganska enkelt att byta men lagerbanorna sitter nog ganska trångt. Jag önskar att jag skulle ha haft bättre verktyg. Nu blev det att knacka in dem med hammare och ett don. Man skall vara försiktig så man inte skadar något. Här en youtubelänk hur man byter. Visserligen en 944 Turbo S men principerna e de samma:
http://www.youtube.com/watch?v=PjFY7-IHgvQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Den är tredelad men du hittar de andra delarna när du väl är inne på youtube. Jag hittade inte de specialverktyg han hade för att få in lagerbanorna men om du hittar såna kan jag verkligen rekommndera såna för det skulle underlätta arbetet mycket. Ett alternativ är att föra till någon som har en ordentlig press. Kan inte ta många minuter att få det gjort.

Re: En Fråga om framhjulslagrena.

Posted: 2011-03-22 19:14:44
by hanilton199
tack så mycket.
en riktigt bra video faktiskt. man ser ju precis hur man ska göra .)

Tack