Page 1 of 1
Kass växellägen på min 931
Posted: 2011-01-24 22:48:38
by XIIIM-Jocke
Hej!
Vet någon här om det finns något sätt att justera eller om det finns några bussningar att byta för att slippa "sladdriga" växellägen på min 931-80?
Växlingarna följer liksom inte växellägena som de ska. Man får "leta" försiktigt med spaken för att hitta rätt växel. Blir svårt att växla fort då!!
MVH XIIIM-Jocke

Re: Kass växellägen på min 931
Posted: 2011-01-25 00:17:19
by patand
Man ska inte växla fort med G31 lådan öht... risk att sabba ingreppstaggar och synkringar i förväg då.
Men visst ska växellägena sitta där de ska iaf. Det finns bussningar vid växelspaken, vid kopplingen mellan länkage och lådan och även för "styrarmen" som sitter med en kula ovanpå transaxelröret.
Alltså nr 10, 13 och i närheten av 15 på bilden nedan:
Här ser du en bättre lösning för nr 10 än hur originalet ser ut:
Så blev mitt växellänkage ombyggt och det funkar rätt bra numera.
EDIT: kom på det är bussning vid nr 5 också men den är nog den som gör minst skillnad om den är dålig tror jag.
Re: Kass växellägen på min 931
Posted: 2011-01-25 23:27:43
by XIIIM-Jocke
Tack Patand!
Ser ju riktigt "porrigt" ut! Blir och kolla alla bussningar. Tack
MVH XIIIM Jocke
Re: Kass växellägen på min 931
Posted: 2011-01-25 23:38:44
by patand
XIIIM-Jocke wrote:Ser ju riktigt "porrigt" ut! Blir och kolla alla bussningar. Tack
Varsågod! Kom dock på att jag skrivit fel ovan... fixen på den undre bilden är givetvis för nr 10 på den övre bilden inte nr 13!
Gissningsvis är "plastkoppen" i din nr 10 helt slut... min var halverad ungefär... tyvärr behöver man ta ner transaxeln för att komma åt den alternativt göra hål i golvet i bilen. Jag passade som sagt på att göra om min nr 10 till en bättre lösning som inte slits i första taget så slipper man ta ner transaxeln av DEN anledningen iaf...

Re: Kass växellägen på min 931
Posted: 2011-01-26 16:19:26
by matsen
Är transaxeln svår o få ner när jag ända ska ha ner lådan?
Behöver också förbättra mina lägen. Lite tråkigt o renovera hela lådan och sen får man ändå vispa runt...
Re: Kass växellägen på min 931
Posted: 2011-01-26 16:46:06
by patand
matsen wrote:Är transaxeln svår o få ner när jag ända ska ha ner lådan?
Behöver också förbättra mina lägen. Lite tråkigt o renovera hela lådan och sen får man ändå vispa runt...
Har du fått ner lådan så är det 4 skruvar till att lossa för att få bort transaxlen. Det är de fyra som håller transaxlen mot kopplingskåpan.
I teorin är det alltså enkelt, i praktiken är det svårare pga det kan vara ganska trångt. Har för mig att speciellt den övre vänstra skruven (sett bakifrån ) är den knepigaste. Rekommenderar en ledad 17 mm wrickwrack nyckel där. Att få bort skruvarna gick ganska bra, det var nog knepigare att få dem att ta gäng igen när transaxeln skulle tillbaka, den är ju ganska tung och vill ogärna ligga helt i läge samtidigt som man ska träffa rätt mot koppling osv...
Men det är ju inte svårt egentligen, kan dock vara lite bökigt.
EDIT: Glöm inte att ta loss växelspaken innifrån kupén innan du tar ner transaxeln, risk att den hakar tag någonstans annars.
Re: Kass växellägen på min 931
Posted: 2011-01-26 21:59:29
by XIIIM-Jocke
Tack Patand!
Jag har redan tagit upp ett hål i karossen där. Och lagt igen det med lite Sikka flex. Så de e ju bara å skära upp sikkan och byta bussningen. De gjorde jag när växelaxeln från spaken inte var fast skruvad i lådan.

Lite "helgerån" är det. Men den skall ju ändå ha "Race finish"
MVH Jocke
Re: Kass växellägen på min 931
Posted: 2011-01-26 23:02:49
by patand
XIIIM-Jocke wrote:De gjorde jag när växelaxeln från spaken inte var fast skruvad i lådan.


Men för den operationen är det ju "gott om plats" underifrån... eller egentligen inte... men med lite envishet och lossad växellåda (kan skjutas lite i sidled) så brukar det gå bra att få på växellänkaget mot lådan.
Men nu när du ändock har ett hål så är det ju lätt att fixa med bussningen.

Ska du byta till en lösning enligt receptet på min bil så bör du nog ta ner transaxlen för att jobba med den. Tor det kan vara knepigt att borra upp ett gängat hål där kulkopplingen sitter original med axeln på plats annars.
Re: Kass växellägen på min 931
Posted: 2011-01-27 22:21:53
by XIIIM-Jocke
Patand!
Jag fattade nog fel. Jag har tagit upp ett hål i kardan tunneln (se bild) för att förre ägaren glömt att dra dit skruven till länkaget (Nr 15 på din bild). Plastbussningen på nr 15 är det ganska mycket glapp i oxså. Så den vill jag oxså byta. Frågan är bara hur axeln som sitter genom bussningen sitter fast? har du haft loss någon sådan?. Eller måste man byta hela"Korset"? (Markerad med en röd pil på bilden) Vad jag kan se så verkar det vara nr:10 som du byggt om. Sitter den i hö. sidan av transaxel röret? Jag låg under bilen nyss men såg den inte under/bakifrån?
MVH Jocke
Re: Kass växellägen på min 931
Posted: 2011-01-28 09:28:59
by patand
XIIIM-Jocke wrote:Jag fattade nog fel. Jag har tagit upp ett hål i kardan tunneln (se bild) för att förre ägaren glömt att dra dit skruven till länkaget (Nr 15 på din bild). Plastbussningen på nr 15 är det ganska mycket glapp i oxså. Så den vill jag oxså byta. Frågan är bara hur axeln som sitter genom bussningen sitter fast? har du haft loss någon sådan?. Eller måste man byta hela"Korset"? (Markerad med en röd pil på bilden) Vad jag kan se så verkar det vara nr:10 som du byggt om. Sitter den i hö. sidan av transaxel röret? Jag låg under bilen nyss men såg den inte under/bakifrån?
Skruven på länkaget går bra att komma åt utan att ta upp hål i kardan, man bara lossar länkaget vid växelspaken och växellådans fästen och knuffar växellådan åt höger, sen får man knö in hand/fingrar och pilla i skruven och föra länkaget in på växelföraren på lådan. Trångt, men det går. Ville bara förtydliga det så inte alla går och sågar hål i sina bilar...
Axeln genom bussningen sitter med presspassning. Den går bra att knacka ut om man sätter upp hela kopplingen i ett skruvstäd och knackar med hammare och dorn. Dock är det faktiskt så att av någon anledning så är den bussningen gjord för att glappa i längsled. Jag köpte nya sådana bussningar (man behöver alltså inte byta hela korset) för att mina gamla var glappa och men de nya glappade på exakt samma sätt... i efterhand ångrar jag att jag inte såg till att få bussningar utan glapp tillverkade.
Nr10 sitter på transaxelrörets högra sida, lite längre fram än du har hålet. Du kan nog nästan känna den om du får plats att stoppa in handen och följer röret lite framåt från ditt hål. Den syns inte underifrån.
Du verkar ha två valmöjligheter nu... göra större hål eller ta ner växellåda och transaxel så du kan komma åt kulkopplingen (nr10). Jag skulle satsa på det senare så får du lätt loss nr 15 och växellänkaget som sitter ihop med den också. Det går visserligen att lossa länkaget framme vid växelspaken och dra nr 15 och länkaget bakåt om man tar ner bara växellådan men ska du ändock fixa nr 10 och tar ner transaxlen så kan du ju lika gärna fixa nr 15 på så vis också.
Re: Kass växellägen på min 931
Posted: 2011-01-28 12:00:11
by Cédric
Hade samma problem som patand när jag meckade isär länkaget på min gamle 924, nya bussningarna var mer glappa än dom gamla. Nu till 931an så har jag bronsbussningar som ska vara tajtare, vet dock inte hur bra dom fungerar. Köpte inte du sådana gegge? Har du monterat dom?
Re: Kass växellägen på min 931
Posted: 2011-01-28 19:38:43
by XIIIM-Jocke
Tjo Patand
Vårdslös som man e`Så tog jag upp ett nytt hål. Nu fick jag loss kul leden. Och som du sa så var plastbussningen helt kass. Jag gör nog så att jag köper en ny istället för att bygga om som du. Jag låter bli att svetsa igen hålen. Jag fyller skarven med skikka flex. och målar över den istället. Det blir lättare att byta nästa gång. Har UtZon såna bussningar tro?
MVH Jocke
Re: Kass växellägen på min 931
Posted: 2011-01-28 20:37:17
by gegge
Cédric wrote:Nu till 931an så har jag bronsbussningar som ska vara tajtare, vet dock inte hur bra dom fungerar. Köpte inte du sådana gegge? Har du monterat dom?
Fast det snarare beror på dålig motivation skyller jag på vintern. Jag köpte brons och ska väl plocka ner allt inkl låda och byta, helst innan våren kommer. Växellägena är ok, men jag skulle vilja få hårdare återfjädring till punkten mellan 2:an och 3:an. Nu är det rätt slappt till 4:an och 5:an även om H-mönstret är tydligt.