Page 1 of 1
Ingen tändning 944 na -83 (kolla givarna på svänghjulet?)
Posted: 2005-01-05 14:53:58
by CBlue
Min 944 vägrade en morgon att starta, trodde att det kunde vara rotorn och fördelarlocket som spöka eftersom dem var riktigt slitna och borde ha bytts för länge sedan så jag bytte dem men fick fortfarande ingen gnista. Eftersom det ändå var dax att byta tändkablar (en hel del brännmärken) bytte jag dem och passa på att sätta in en högeffekts spole fortfarande ingen skillnad. När man drar runt motorn med startmotorn så varier spänningen över spolen mellan 14 och 7 volt. Nästa grej att kolla är väll givarna på svänghjulet (speed sensor och reference sensor) tydligen ska dem ge pulser på typ 2V men jag har inge oscilator att mäta med någon som har några tips på hur jag kan kolla om dem ger rätt signaler eller något annat som kan vara fel. Hoppas det inte är DME'n

Finns det något sätt att kolla om allt stämmer fram till eller efter tändspolen?
Posted: 2005-03-14 00:10:09
by 944red
tjena, ingen tänding?kolla tändkablen mellan spolen och fördelaren, hade ett sånt problem, där va gnista men stiften blev sura o bilen ville inte starta, så kolla ja tändkablen o där var sprickor i den så byta vi den o den starta=)
Posted: 2005-03-15 13:03:07
by claves
Kan det vara det klassiska reläet?
/Claves
Posted: 2005-03-16 19:17:39
by 944_Driver
Konstigt att du inte får nån gnista om du har en varierande spänning på tändspolens primärsida... Det är inget skumt med högeffektsspolen du monterat? Typ att databoxen inte gillar belastningen från den eller nått.
//Magnus
Funkar igen :)
Posted: 2005-06-25 02:03:05
by CBlue
Nu funkar den igen. Det var ena givaren som var trasig.
Posted: 2005-06-25 15:47:57
by Isse
SE UPP med hög effektspole! Var inne på samma bana att byta till det när jag bytte tändkablar på min bil även den en 83. Men de varnade att det brytalösa systemet vi har är mycket kännsligare än ett med brytare. Det kan fungera ypperligt typ upp till 3 år, men i själva verket så bränner man komponeneter i styrenheten enligt dem (Bildelspecialisten och ADcenter). Det är tydligen riktigt viktigt att man får en spole som är anpassad till sin bilmodell.