Page 1 of 2
Tips på slutdämpare
Posted: 2010-08-02 22:08:45
by maverick
Hej!
Min slutdämpare sjunger på sista versen så den behöver bytas.
Jag har inte rostfritt hela vägen så utzons sportdämpare känns onödig, eller (och onödigt dyr (inte jämfört med porsche original som tar 16k förstås))?
Jag har en original (tror jag) slutdämpare från en S2 liggandes, men fy bubblan vad tung den är så den går nog fetbort. Någon som vill köpa förresten?
Ni har har köpt en slutdämpare, vad köpte ni?
Re: Tips på slutdämpare
Posted: 2010-08-03 07:47:52
by J_Hells
Från Utzon. Passar bra och ser schysst ut. Visst man kanske kan köpa billigare... men chansen finns ju att det ser billigare ut också.

Re: Tips på slutdämpare
Posted: 2010-08-03 09:12:07
by emm
Apple racing!
Re: Tips på slutdämpare
Posted: 2010-08-03 10:06:07
by maverick
emm wrote:Apple racing!
Pris?
Finns att köpa i Sverige?
Re: Tips på slutdämpare
Posted: 2010-08-03 18:18:54
by maverick
Apple lät så amerikansk, men en googling kanske vore något innan man hammrade på tangentbordet.
Killarna finns tom i Tumba!
Emm, vilken variant körde du på och vad hände dämpmässigt sätt?
Re: Tips på slutdämpare
Posted: 2010-08-03 18:37:28
by Cédric
Tänk på att Appledämparen är väldigt effektiv, både i flöde och dämpa ljud. I min turbobil försvann nästan allt ljud, på gott och ont. Skönt att slippa Simonburkens elaka resonanser dock.
Re: Tips på slutdämpare
Posted: 2010-08-03 19:28:43
by maverick
Cédric wrote:Tänk på att Appledämparen är väldigt effektiv, både i flöde och dämpa ljud. I min turbobil försvann nästan allt ljud, på gott och ont. Skönt att slippa Simonburkens elaka resonanser dock.
Innan min slutdämpare blev risig så lät bilen helt ok och det var med original slutdämpare (det står i alla fall porsche på den samt ett partnummer).
Lite mindre ljud är väl ok, men jag vill inte att den ska låta som en symaskin
Hur ska man veta detta utan att köpa och montera en ny?
Re: Tips på slutdämpare
Posted: 2010-08-04 09:44:04
by Cédric
Svårt att veta, jag jämförde med en simonsburk som inte är kända för kvalitet på något sätt någonstans(och som var bullrig och jobbig vid ca 3000 varv=motorvägsfart). Du ska ju byta från orginal, så det är ju klart svårt att säga. I övrigt kändes själva dämparen riktigt trevlig kvalitetsmässigt. Att den fanns att köpa över disk i närområdet var ju dessutom ett klart plus !
Re: Tips på slutdämpare
Posted: 2010-08-04 23:26:45
by maverick
Jag får nog backa på original-påståendet.
Har inte en original slutdämpare!
Storleken är cirka 430 lång och 230 bred.
Kollar man på apples hemsida så finns det i princip bara två val då jag tordes ha 2½" draget under bilen.
Har jag 2" så blir det den andra, se bifogad fil.
Den långa 2½" versionen får inte plats under bilen.
Den smala blir löjligt smal.
Jag tar possen och åker förbi Tumba imorgon.
Re: Tips på slutdämpare
Posted: 2010-08-05 09:06:55
by Patrik83
Tjena
När du vet vad du har och vad du kommer att köpa får du gärna skriva vad det
blev för jag går i samma tankar som du och hittar du något som passar bra vore det ju trevligt.
Re: Tips på slutdämpare
Posted: 2010-08-05 11:29:13
by Eddie Varvstopp
Jag var inne på att köpa en Apple 2" som du visar men det har visat sig att den utgått ur sortimentet (enl. KG Trimning)

. Men det kanske du får reda på om du åker förbi tillverkaren

.
Re: Tips på slutdämpare
Posted: 2010-08-05 15:17:00
by maverick
Som önskat så kastar jag även in informationen här.
Som Edvin påpekade så var 2" slutdämparen slut/sluttillverkad hos apple racing i Tumba.
Dock hade de alla andra sorter.
Däremot så hade persåker speed shop köpt upp en hel del av 2" som är överst i min bifogade bild längre upp i tråden.
Det verkade röra sig hela pallar med slutdämpare.
Så, ni som behöver 2", åk till persåker (men ring och kolla först)!
http://www.hitta.se/ViewDetailsPink.asp ... sult=False" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Tips på slutdämpare
Posted: 2010-08-05 19:21:49
by Eddie Varvstopp
Tackar för telefonsamtalet

Per! Verkligen bussigt (även om det bröts). Jag har redan skaffat mina dämpare men infon kan komma andra till nytta.
Re: Tips på slutdämpare
Posted: 2010-08-05 22:52:53
by maverick
Eddie Varvstopp wrote:Tackar för telefonsamtalet

Per! Verkligen bussigt (även om det bröts). Jag har redan skaffat mina dämpare men infon kan komma andra till nytta.
Ja, min mobil stendog så jag kunde inte ringa upp
Vassego!
Re: Tips på slutdämpare
Posted: 2010-08-07 10:21:53
by turboperan
jag ahr slimbore 3" och den funkar kanon, fick ner ljudnivån ganska markant men bilen låter fortfarande väldigt mysigt
