Page 1 of 1

Byta högtalare - 924S

Posted: 2010-06-13 06:25:00
by Rallyjohan
Jag har beställt mig två par alpinehögtalare som ska passa utan modifikation för att montera i dörrarna, samt bak, men börjar nu fundera på ifall jag kanske ska nöja mig med ett par i dörrarna då det verkar knepigt att byta dom där bak. Har förstått att man måste ta ur bakre rutorna, vilket känns lite läskigt. Sedan vette F-n ifall det sitter några där bak överhuvudtaget för det kommer inte ljud där bak, antingen är dom paj eller så är det tomt där så jag har några frågor.

Hur vet man ifall det är färdigdraget för högtalare bak ifall det inte sitter några där?
Är det svårt att byta dom där bak, och var kan man hitta info om hur man gör?
Spelar det någon roll att sätta högtalare där bak eller räcker det med fram?

Re: Byta högtalare - 924S

Posted: 2010-06-13 20:41:02
by Dirfors
Jag har nya högtalare fram, men inte bak, där sitter original. Jag skulle börjat med att byta ut de främre, och se om det räcker så. Jag är iaf nöjd med mitt ljud än så länge :)

Re: Byta högtalare - 924S

Posted: 2010-06-13 20:45:22
by Rallyjohan
Dirfors -> Ok, ja jag får nog göra så. Det kanske går att skicka tillbaka det andra paret ifall jag bestämmer mig för att bara köra med högtalare fram.

Re: Byta högtalare - 924S

Posted: 2010-06-14 13:11:30
by Zep-924S
Bytte ut högtalare i framdörrarna o satte även in bak där det inte fanns några för ett par år sen. Nån ruta tog vi definitivt inte ut. Fastän det inte fanns högtalare bak har jag perforering i sidopaffen o vinylen så det verkar ju vara förberett för högtalare där. Tog nog ganska länge att (12-13 timmar höll vi på) få allt på plats men med en praktisk kompis utbildad till elektriker så gick det nog helt bra. Blev dock tvungen att skära upp vinylen men den gick ganska bra att pilla in igen så det syns inte så bra vad man gjort om man inte kollar riktigt noga. Kanske det är för att undvika detta som de menar att man måste ta ut rutan?

Re: Byta högtalare - 924S

Posted: 2010-06-15 09:41:42
by Rallyjohan
Zep-924S -> Shit! Låter sjukt krångligt. Jag hoppar det och sätter i nya i dörrarna bara, och eventuellt en platt baslåda någonstans.

Re: Byta högtalare - 924S

Posted: 2010-06-15 11:11:25
by Zep-924S
Visst är det ju mycket enklare att bara behöva sätta nya högtalare i framdörren där det finns färdiga kablar o allt. Lycka till o hoppas du får ljud du är nöjd med :)