Page 1 of 1

Remspänning på balansaxelrem + smuts?

Posted: 2009-12-06 10:33:28
by Dea
Jakten på mitt oljeläckage fortsätter.
Plockade bort yttre kamremstäckkåporna och konstaterade att det var ganska skitigt (bild kommer) men inte direkt något "oljerinn".
Hur brukar det se ut på den inre kåpan?

Konstaterade också att balansremmen nästan inte har nån spännig alls utan går att röra 1-2 cm utan problem, ska det vara så? har inte denna någon spännare?


/Dea

Posted: 2009-12-06 11:07:19
by Freddie_81
Tja. Ja balansaxelremen ska vara så "slapp" Jag blev förvånad själv när jag bytte min. Om den blir för hårt spänd uppstår ett surrande ljud istället. På de långa stället ska den gå att röra 1-2 cm. Men bäst är ju att kolla med ett riktig spännings instrument. Finns något special verktyg för detta. Simma lugnt.

Posted: 2009-12-06 16:38:25
by mijo
Balansremmen har varit ganska slapp på de jag känt på också. Den har spännare, en fast sådan precis som för kamremmen. Har fått förklarat att den inte är lika slapp när motorn är varm och utvidgat sig - någon som känt på remmarna i en varm motor?

EDIT: På N/A:n jag hade startade jag bilen och kollade på remmen, såg förvånansvärt stabilt ut. Vill minnas att den fladdrade till lite vid gasuppsläpp. Svårare att kolla in action på turbon med original luftburk.

Posted: 2009-12-06 17:05:16
by Lapponia
Kåpan var helt ren efter byte av remmar och rullar och 500 mil, dock tyckte jag balansaxelremmen var något fladdrig och sträckte den något men började då "yla". Slackade tillbaka och det blev tyst och allt låter som det ska nu tycker jag. Tydligen bra kvalitet på remmarna (från Utzon) eftersom de inte sträckt sig något alls sedan monteringen 2007. By the way... kollen av kamremmen gick till så som framgick av en tråd på Pelican Forum att pumphjulet med svårighet skulle gå att vrida rumt för hand med remmen emot. Så var fallet och jag behövde inte gå in där och mecka tack och lov....trångt.