Page 1 of 2
Varför blinkar folk på mig?
Posted: 2012-07-05 18:39:36
by fälgen
Enligt rubrik, nästan varje gång jag är ute blinkar nån på mig. Varför?
1. De vill hälsa
2. De försöker varna mig för polis eller vilt, men jag ser aldrig något
3. De tycker att jag har för dåligt lyse (Kör med positionsljus, vredet ett snäpp åt höger och utan dimljus, tänk turbofront)
4. Något annat?
Vad säger ni? Händer det er också?
Re: Varför blinkar folk på mig?
Posted: 2012-07-05 18:43:48
by [Bobo]
Jag tror på 3:an...
Har bara varit med om det när jag glömt slå på dimljusen..
Bobo
Re: Varför blinkar folk på mig?
Posted: 2012-07-05 19:28:20
by fälgen
Tänkte att det är som ett varselljus, men det kanske är parkeringljus?
Re: Varför blinkar folk på mig?
Posted: 2012-07-05 19:31:31
by [Bobo]
fälgen wrote:Tänkte att det är som ett varselljus, men det kanske är parkeringljus?
Jag är lite dåligt påläst vad gäller vad som räknas som vad...
Men varför kör du inte med dimljusen på?
Bobo
Re: Varför blinkar folk på mig?
Posted: 2012-07-05 19:39:12
by fälgen
..för att ena fästet gått sönder bakom så ibland trycker jag in hela knappen (snabbt fixat, men det ska göras

) och för att jag glömmer att stänga av dem om jag fäller upp lysena. Trodde att det var OK att köra så och eftersom det ändå är ljust ute så...
Varför blinkar folk på mig?
Posted: 2012-07-05 19:40:16
by JohanX
Garanterat 3:an
P-ljus 5W, varselljus 21W.
Har du ögonlocken kvar får du använda dimljusen som varselljus.
Re: Varför blinkar folk på mig?
Posted: 2012-07-05 19:45:52
by [Bobo]
JohanX wrote:Garanterat 3:an
P-ljus 5W, varselljus 21W.
Har du ögonlocken kvar får du använda dimljusen som varselljus.
Är det lagligt att köra med enbart parkeringsljus på?
Bobo
Re: Varför blinkar folk på mig?
Posted: 2012-07-05 20:33:53
by falcor
lag på halvjus.....böter om du inte har det.....
Re: Varför blinkar folk på mig?
Posted: 2012-07-05 20:35:58
by [Bobo]
falcor wrote:lag på halvjus.....böter om du inte har det.....
Men dimljus räknas ju som halvljus?!
Vart går gränsen? har det med placering eller ljusstyrka att göra?
Bobo
Re: Varför blinkar folk på mig?
Posted: 2012-07-05 20:55:05
by Harpin
Blir också blinkad nästan varje dag. Samma som dig, pga belysningen. På min 924 finns inga dimljus, utan små extraljus med p-ljus. Som p ljus har jag hittat 20wattare. Rätt så komiskt att vissa som blinkar själva är enögda..
Re: Varför blinkar folk på mig?
Posted: 2012-07-05 21:15:52
by fälgen
Många moderna bilar har ju automatiska ljus, där halvljusen tänds när de behövs. De har väl inte dimljusen på annars?
Saabar brukar ju ha ett varselljusläge också som jag vet att många brukar köra på, trodde som sagt att detta var samma sak.
Re: Varför blinkar folk på mig?
Posted: 2012-07-05 21:16:08
by falcor
dimljus är ok som halvljus vid dagsljus (konstig mening) vet inte om lagen ändrats nu när "daytime" running lights (led dioder och liknande blivit vanligt på nya bilar?)
Varför blinkar folk på mig?
Posted: 2012-07-06 08:37:31
by JohanX
Det finns olika bestämmelser för olika årsmodeller. När halvljuslagen kom var det även tillåtet att köra med gula varselljus istället. De blev senare otillåtna men istället fick man ha vita varselljus om de var originalmonterade från tillverkaren. Dessa försvann sedan och då var det bara halvljus som gällde. Det senaste är att på nya bilar är det tillåtet med DRL framåt och släckta ljus bakåt som alternativ till halvljus.
Bilar med originalmonterade popup ljus har ett undantag som innebär att man får använda dimljusen tillsammans med possitionsljusen istället för halvljus dagtid.
P-ljus är aldrig tillåtna som ersättning även om man ökar ljusstyrkan beroende på att reflektor och lins inte är utformade för det ändamålet. På Saab och Volvo med originalmonterade varselljus används de även som possitionsljus/parkeringsljus inte tvärt om.
Re: Varför blinkar folk på mig?
Posted: 2012-07-06 08:40:40
by Cédric
Jag kör aldrig med lamporna uppe, om det inte regnar, är natt eller allmänt polistätt

. Förstår inte att folk orkar hålla på å blinka, såvida man inte glömt helljuset på. POlisen har än så länge inte sagt nåt under dom åren jag kört 924 (sen 2003-4 nånting)
Varför blinkar folk på mig?
Posted: 2012-07-06 08:49:32
by JohanX
Fast risken är då att du kan uppfattas som ett stillastående fordon. Det är skit irriterande med folk som inte har lyset på när man kör på landsväg med omkörningar eller i stadsmiljö.
"Syns man inte finns man inte"