Page 1 of 1
Verktyg till oljetrycksventil OPRV - Lånas!
Posted: 2011-06-22 11:59:33
by Peedster
Hej,
Är det någon som har denna centreringsskruv till "oil pressure release valve" som sitter I oljekylarhuset?
Vad jag har förstått kan det bli otäcka följder om denna inte centreras...
Tacksam för hjälp!
Mvh Peter
Re: Verktyg till oljetrycksventil OPRV - Lånas!
Posted: 2011-06-22 12:03:56
by Erol
Finns väl ingen sådan på turbobilarna, de har ju en separat kylslinga i fronten.
/ Erol
Re: Verktyg till oljetrycksventil OPRV - Lånas!
Posted: 2011-06-22 12:34:05
by gurra
Alla har övertrycksventil.
Peter, du behöver egentligen bara verktyget om du har den gamla 3-delade ventilen med separat pinjong och fjäder. Med den senare ventilen som är i ett stycke räcker det att centrera med den.
Re: Verktyg till oljetrycksventil OPRV - Lånas!
Posted: 2011-06-22 15:22:54
by Peedster
Ok, har läst att det ska gå men många säger ändå att den kan nypa eller toucha blocket.
Fattar egentligen inte vad som är grejen men är det att det är ett visst spel i huset mellan bultarna som håller det fast och bulthålen i huset? Varför satte de inte styrningar mot blocket bara isådanafall?
Det sitter ju en stor, typ 25mm, men kort cylinderformad grej i huset med 2 tätringar som verkar sitta rätt tight mot blocket men det kanske ändå finns nån mm spel?
Gurra: Kan du förklara hur dåliga packningar i oljekylarhuset kan få ut vatten i avgaset...?
/P
Re: Verktyg till oljetrycksventil OPRV - Lånas!
Posted: 2011-06-22 15:57:42
by gurra
Det är nog mest teoretiskt att man ska ha ett centreringsverktyg för den senare en-delade ventilen. Inget som brukar användas i praktiken.
Den sistnämnda frågan har jag svårt att förklara, det är mest troligt att din toppackning var boven trots avsaknad av uppenbara fel. Men teoretiskt kan man tänka sig att vatten i oljan gör vattnet förångas från oljefilmen på cylindrarna och därmed vitröker avgaserna.